Şirince Köyü

Şirince

Yeşil zeytinliklerin, mis kokulu meyve ağaçlarının çevrelediği tepelerin ardındaki Şirince, İzmir‘in en popüler köylerinden. Meyve aromalı şarapları, meşhur kumda Türk kahvesi, gözlemesi, konsept butik otelleri, dillere destan Matematik Köyü ve köye hayat veren Nişanyan Evleri ile Ege Bölgesi‘nin en önemli ziyaret rotalarından biridir.

Maya Takvimi’ne göre kıyametin kopacağı 21 Aralık 2012 tarihinde Fransa’nın Bugarach köyü ile birlikte dünyada kıyametten etkilenmeyecek iki yerden biri olarak duyurulan Şirince Köyü, bu öyküyle yalnız Türkiye’nin değil dünyanın da gündeminde yer aldı. İzmirlilerin yıllardır hafta sonu rotasında olan bu köy, son zamanlarda yurt içi ve yurt dışından binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Şirince Köyü Nerede ? Neden Şirince Denir ?

İzmir‘in Efes harabeleriyle ünlü Selçuk ilçesinin 8 km. doğusunda üzüm bağları, şeftali bahçeleri ve zeytinliklerle çevrili tarihi bir Rum köyü Şirince. Burada yapılan Şirince evleri de 19. yüzyıl Anadolu mimarisini yansıtıyor.

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı bir mahalle olan Şirince, günümüzden yüzyıllar önce nüfusu 2 bini bulmayan bir Rum köyüydü. Mübadele sürecinde Türklerin yerleşmesiyle birlikte nüfusunda artış meydana gelen köy o döneme kadar bağcılık, zeytincilik ve şarap üretimiyle tanınıyordu. Günümüzde üzüm ve zeytinciliğin yanında şeftali, incir, elma, ceviz gibi meyve üretiminin yapıldığı köyün ana gelir kaynağı turizm.

Bilinmeyen bir dönemde kendini dağlara vuran 40 kişiye ithafen Kırkınca ismini alan köy zaman içerisinde Kirkice, Kirkince ve Çirkince gibi isimlerle anılmış. Dönemin İzmir Valisi Kazım Dirik’in talimatıyla Şirince adını alan köy İzmir’in ve Ege’nin en şirin yerleşim yerlerinden.

Şirince’de Gezilecek Yerler

1.Şirince Çarşısı

Şirince’de yaşamın merkezi çarşıda. Gün boyu hareketliliğin bitmediği çarşıda kahvehane, kafe, restoran, hediyelik eşya dükkanları yan yana. Manav, kasap ve market gibi köyün ihtiyaçlarının karşılandığı dükkanlar da var. Baştan sona daracık sokakların birbiriyle buluştuğu çarşı keyifli bir yürüyüş rotasıyla köyü keşfetmek için olmazsa olmazlardan.

2. St. John Baptist Kilisesi

Geçtiğimiz yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilen St. John Baptist Kilisesi, uzunca bir süre harap haldeydi. Çeşmeli bir avlu içerisinde bulunan kilisenin yazıtında, ‘Peygamber ve Vaftizci Yahya Kilisesi, Helliopolisin kutsal rahibenin emri ile Siphnoslu Kallinikos lütfuyla çok sevdiği tanrısı için yapılmıştır. Buradaki ve çevredeki dindar Hristiyanların çok değerli yardımlarıyla yapılmıştır’ yazıyor.Kilisenin tam olarak hangi yıl yapıldığı bilinmese de yıkıldıktan sonra 1805 yılında yeniden inşa edilmiş. Kilisenin giriş kapısının önünde, ortasında Meryem Ana heykeli bulunan küçük havuz ziyaretçiler tarafından dilek havuzuna dönüştürülmüş. Kilisenin dış bahçesi muhteşem bir manzaraya sahip. Sizler de manzarayı kaçırmayıp bahçeden fotoğraf çekmeyi unutmayın.

3. Taş Mektep

Artemis Restaurant & Şarapevi’nin hizmet verdiği tarihi okul binasının bir kısmında Şirince Taş Mektep Müzesi bulunuyor. Haftanın 7 günü açık olan bu müze Tanzimattan Cumhuriyet dönemine kadar Osmanlı’nın eğitimdeki yenileşme sürecini ve Cumhuriyet dönemi eğitim sisteminin izlerini obje, fotoğraf ve belgelerle sunuyor.Taş Mektep, Çirkinceli Rumların katkısıyla İzmir eğitim şirketi Homer tarafından 1906 yılında kurulmuş. Okul binasının boyutu nedeniyle ‘Büyük Okul’ olarak adlandırılan bu yapı 1921-1922 eğitim-öğretim dönemine kadar Rum okulu olarak hizmet vermiş. Mübadeleden sonra 1990’lı yılların başına kadar Türk çocuklarına eğitim verilen okul, 1996’dan bu yana Şirince Artemis Restaurant adıyla faaliyette.

4. Nişanyan Evleri

Yüzlerce servi ağacının çevrelediği, yollarına Arnavut kaldırımı döşenen, köy çeşmesinin üzerinde maniler yazılı olan Nişanyan Evleri, yatılı misafirlerinin yanında günübirlik ziyaretçileri de ağırlıyor. Sevan Nişanyan ile Küçük Oteller kitabını yazan Müjde Tönbekici Nişanyan Evleri’nin işletmecisi.

5. Hodri Meydan Kulesi

Nişanyan Evleri’nin bir parçası olan Hodri Meydan Kulesi, Sevan Nişanyan’ın tabular ve sistemle mücadelesinin simgesi. 12 metre yükseklikteki bu yapı 2011 yılında tamamlandı. Şirince’nin cazibe merkezine dönüşen bu kule yapıldığından beri romantik akşam yemekleri, evlilik teklifleri gibi yüzlerce güzel anıya şahit oldu.

6. Nesin Matematik Köyü

Şirince’ye yaklaşık 2 km uzaklıktaki Nesin Matematik Köyü, doğa içinde sakin bir yerde kurulu. Dünyada eşi benzeri olmayan, tamamı bilime adanmış bu köyde her yaz dünyanın dört bir yanından öğrenci ve hocalar televizyon, gazete ve dış dünyadan bağımsız olarak matematik yapıyor. 2007 yılında inşaatı başlayan köy, 20 dönüm arazi üzerinde tamamı geleneksel biçimde inşa edilerek hayata geçirildi. İhtiyaçlara göre organik bir şekilde bağışlar ve desteklerle büyüyen köyde üstü yarı açık yemekhane, amfi ve kütüphane görülmeye değer. Nesin Vakfı’nın Felsefe Köyü de Matematik Köyü’nün yanıbaşında bulunuyor.

7. Tiyatro Medresesi

Nesin Matematik Köyü’nün hemen yanındaki 6 dönümlük arazide kurulan Tiyatro Medresesi‘nin resmi adı Uluslararası Araştırma Yaratım ve Gösteri Merkezi. Alternatif bir üniversite atmosferi oluşturma amacıyla yola çıkan medrese hem inziva hem de bir buluşma noktası.

8. Nişanyan Kaya Mezarı

Likya konulu bir kitap çalışması sırasında kaya mezarı yaptırma fikri aklına gelen Sevan Nişanyan, Dalyan’daki kaya mezarlarının bir benzerini 3 yıl süren çalışmanın ardından Şirince’de hayata geçirdi. Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana Türkiye‘de yapılanların gecekondu, taklit, ikinci sınıf olduğu düşüncesine karşı kalıcı bir iz bırakmak için kaya mezarı inşa ettirdiğini söyleyen Nişanyan’ın sıra dışı kişiliğinin yansıması olan bu mezar Kayserdağı’nda orman arazisi içerisinde.

Şirince’de Ne Yapılır ?

1. Kumda Kahve 

Sıcak kum üzerinde yavaş yavaş pişen Türk Kahvesi, Şirince ile özdeşleşen lezzetler arasında. Çarşı yürüyüşü sırasında kumda kahve yazan mekanlardan birine girip kahvenin tadına bakabilirsiniz.Hatta cam masaların altına peçeteye not düşerek de anı bir hatıra bırakabilirsiniz orada bırakılan anıları da okumak oldukça keyifli oluyor.

2. Meyveli şaraplar

Rumların şarap geleneği köyde meyveli şarapla sürdürülüyor. Köyün dört bir yanında meyveli şarap tadımı yapan yerler var. Yüzde 90’ı Vincent marka ile satılan şarapların tamamı aynı yerde üretiliyor. Meyve aromalı şarapların alkol oranı çok düşük olduğundan gerçek şarap beklentisi içine girmeyin, anın tadını çıkarın!

 

 

Yorum yazın

BENZER YAZILAR