Şili Gezi Rehberi

Şili Nerede ?

Büyük Okyanus kıyısı boyunca 17. paralelden 56. paralele tam 4,300 kilometreyi uzunluğa sahip bir ülke olarak Şili, Arjantin ile birlikte Güney Amerika’nın en güneyindeki iki ülkeden biridir. Doğuda Arjantin ile sınırını And Dağları belirler. Kuzeyinde ise Peru ve Bolivya ülkeleri bulunmaktadır. Tarihte geçilmesi en zor boğazlardan biri olan Drake Boğazı ülkenin güneyinde Antartika ile sınırı belirler. 600 kilometre batıda Pasifik adalarından Easter, Salay Gomez ve Polynesia ve Robinson Crusoe ülkenin diğer kara parçalarıdır. Şili Güney Amerika’da yer alan bir Amerika ülkesidir. Şili ülkesinin doğusunda Arjantin, kuzeydoğusunda Bolivya, kuzeyinde ise Peru bulunmaktadır. Şili ülkesinin Güney Atlas Okyanusu ve Güney Pasifik Okyanusuna kıyısı bulunmaktadır.

Şili Hakkında Bilgiler

Güney Amerika’nın güneyindeki bu engebeli ülke, İnka ve Mapuçe gibi yerli toplulukların ana yurdudur. 16. yüzyıl itibariyle İspanyol egemenliğine giren bu toprakların sınırını ve ekonomisini And Dağları belirler. Bakır madenciliğinin yoğun olduğu kuzey Şili çöl ikliminin etkisindeyken; güney bölgelere doğru kutup iklimine varılır. Şili Antartika kıtasında yaklaşık 1,2 milyon kilometrekare kara parçasına sahip olduğunu iddia etmektedir.Şili, bağımsız bir ülke olarak 1810 yılında İspanya’dan ayrılarak egemenliğini ilan etmiştir. Ülkenin büyük bir kısmı Şili’nin orta kısımlarında yaşar ve nüfusun yüzde 40’ı başkent Santiago sınırlarındadır. Nüfus artış hızı sıkıntılı bir ülke olan Şili’de insani gelişmişlik endeksi ve ekonomik veriler Güney Amerika’nın en yüksek seviyelerindedir. Kişi başına düşen milli gelir 23 bin dolara yakındır.

Şili’de Gezilecek Yerler

Dünyanın diğer ucunda yer alan bu ülkede gezilip görülecek birçok yer bulunur. Bunun dışında spor, eğlence ve yeme içme olarak zirvede yer alan bu ülke, ölmeden önce mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

1-Los Pinguinos Tabiat Parkı

Magdalena Adası’nda yer alan Los Pinguinos Tabiat Parkı, Şili’nin en büyük penguen parkıdır. Burada yaklaşık 120 bin Macellan pengueni bulunur.

2-İnsan Hakları Müzesi

Şili’nin başkenti ve en büyük şehri Santiago’da yer alan İnsan Hakları Müzesi, 11 Ocak 2010 tarihinde ziyaret açılmıştır. İnsan Hakları anlamında ziyaretçilere açılan dünyadaki önemli müzelerden biridir. Müzede birçok fotoğraf, sergi, video ve eşya sergilenmektedir.

3-San Cristóbal Tepesi

Şili’nin başkenti ve en büyük şehri Santiago’nun kuzeyinde yer alan San Cristóbal Tepesi, 880 metre yüksekliğinde bulunup şehrin en harika yeridir. Bu tepeye çıkıp şehrin harika manzarasını izleyebilirsiniz. Hatta açık havalarda And Dağlarını bile görebiliyorsunuz.

4-Torres del Paine Millî Parkı

Bu parkta; puma, dev kondorlar ve gri patagonya tilkisi olmak üzere yöreye özgü birçok hayvan türü bulunmaktadır.

5-Lauca Milli Parkı

1970 yıllında ziyarete açılan önemli bir milli parktır. Ülkenin en çok tercih edilen bölgesidir. Milli parkta birçok hayvan türü bulunmaktadır. Bölgede yüksekliği 6 bin metreyi bulan volkanik dağlar bulunur.

6-Paskalya Adası

Büyük Okyanus’un güney doğusunda yer alan Paskalya Adası, Şili’ye bağlı olup Dünya’nın en sessiz adalarından biridir. Şili sahillerinden 3700 km uzaklıkta yer almaktadır. Bu adaya en yakın yerleşim yeri en az 2000 km uzaklıkta bulunur.

7-Chiloe Kiliseleri

Şili’nin Chiloé Takımadalarında yer alan Chiloe Kiliseleri, Amerika’nın eşsiz mimari yapılarından biridir. Chilota mimarisinin en önemli yapılardan biridir. Adalar üzerinde 17. yüzyılda inşa edilmiş 100’ün üzerinde kilise bulunmaktadır.

8-Atacama Çölü

ili’nin kuzeyinde yer alan Atacama Çölü, Dünya’nın en kurak ve sıcak çölüdür. 105.000 km²’lik alan kaplayan bu çöl, Batısında Büyük Okyanus, Kuzeyde Peru, doğuda ise Bolivya ve Arjantin bulunur. Çölü ilginç ve popüler hale getiren ise 100 km uzunluğundaki Ay Vadisidir. Nefes kesici bir manzarası bulunmaktadır.

9-Valparaiso

Pasifik kıyısında yer alan Valparaiso, rengarenk evleri, bohem kültürü ve muazzam deniz manzarası ile Şili’nin turistik bir şehridir. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur.

10-Pucon

Şili’nin güneyindeki Göller bölgesinde yer alan Pucon, gezilip görülmesi gereken turistik bir kasabadır. Şili’de en çok ziyaret edilen noktalardan biridir. Özellikle açık hava ve  doğa meraklılarının sıkça akın ettiği bir yerdir.

Yorum yazın

BENZER YAZILAR

Şirince Köyü

Şirince Yeşil zeytinliklerin, mis kokulu meyve ağaçlarının çevrelediği tepelerin ardındaki Şirince, İzmir‘in en popüler köylerinden. Meyve aromalı şarapları, meşhur…

24 Ekim 2018

Vizesiz Gezilecek Ülkeler

Vizesiz Ülkeler Vize istemeyen ülkelerden kastettiğimiz yalnızca pasaportunuzla giriş yaptığınız ülkeler değil; aynı zamanda sınır kapısında kolaylıkla vize veren…

22 Ekim 2018