Selanik Şehir Turu

Bu yazımız da Mustafa Kemal Atatürk‘ün doğduğu şehir Selanik‘i anlatacağız.

Selanik Nerededir ?

Selanik , Yunanistan’ın başkenti Atina’dan sonra gelen ikinci büyük şehri. Doğu Makedonya bölgesinin başkenti olarak da bilinen Selanik, tarih sahnesinde de önemli bir konuma sahiptir. Yunanis’tan bizim için komşu ülkedir , günümüzde de bir çok dizi de ve ya filmde de ”Komşu” diye bahsedilir.

Selanik Adı Nereden Gelir ?

Selanik şehrinin adı Yunanca Thessalos ve Niki kelimelerinin birleşiminden gelmektedir. Ve Thessalian Zaferi anlamına gelmektedir. Adını Makedon prenses aynı zamanda Büyük İskender’in kız kardeşi Thessalonike ‘den almaktadır. Kral Filip kızının Thesally’de alınan büyük zafer günü doğması üzerine kızının Thesallonike olarak yani Thesallonian Zaferi olarak adlandırılmasını buyurmuştur. Modern Yunanca’da şehir Thessaloniki olarak adlandırılmakta, Türkçe gibi diğer dillerde de bu isimin farklı varyasyonları kullanılmaktadır. Selanik gündelik yaşamda Saloniki olarak da adlandırılmaktadır.

Selanik’te Hangi Dil Konuşulur ?

Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Selanik’te resmi dil Yunancadır. Yoğun turist çeken bir şehir olduğu için İngilizce bilen kişi sayısı fazladır. Tarih içinde yaşanan olaylar ve şuanda Selanik’te yaşayan Türk sayısının fazla olması dolayısıyla Türkçe konuşabilen insanlara sıklıkla rastlamak da mümkündür.

Selanik Para Birimi Nedir ?

Selanik , Yunanistan’a bağlı bir şehir olduğu için para birimi Euro (EUR – €) ‘dur.

Selanik’te Gezilecek Yerler

 

Atatürk Evi

Atatürk’ün evi ve kalenin altındaki Türk mahallesi Anapoli, Selanik’e giden herkesin ilk duraklarında. Selanik Türk Konsolosluğu’nun hemen yanında yer alan Atatürk Evi, Mustafa Kemal Atatürk’ün doğup büyüdüğü ev olarak oldukça değerli. Selanik arşivlerinden edinilen bilgilere göre Atatürk Evi, 1870’de Rodoslu müderris Hacı Mehmed tarafından yaptırılmış. Yakın zamanda restore edilerek tekrardan ziyarete açılan bina, şimdilerde müze olarak kullanılıyor. Atatürk Evi, aynı zamanda şehirde Osmanlı döneminden günümüze ulaşan az sayıda yapıdan biridir.

 

Bu yazımız da ; Selanik’te Osmanlı dan kalan yapıtları görmek isterseniz aşağıda hepsini sizlerle paylaşıyorum. 

Selanik, 1430 yılında Sultan II. Murad tarafından fethedilmiş ve 1912 yılına kadar kesintisiz olarak yaklaşık beş yüz yıl boyunca Osmanlı hâkimiyetinde kalmıştır.

Bu süre zarfında Selanik önemli bir kültür ve ekonomi merkezi hâline gelmiştir. 1850 yılında bir kız lisesi açılmış, 1863 yılından itibaren atlı tramvay işletilmeye başlanmış, 1879’da Selanik Askeri İdadisi kurulmuş, 1897-1903 yılları arasında yeni liman tesisleri yapılmış ve 1907 yılında daha İstanbul’da bile yokken şehre elektrikli tramvay gelmiştir. Öyle ki Selanik, Osmanlı Devleti’nin İstanbul’dan sonraki ikinci büyük kenti olmuştur.

1- Alaca İmaret :

Fatih Sultan Mehmet döneminin sadrazamlarından İshak Paşa’nın Sultan II. Bayezid döneminde Selanik sancak beyi olarak görev yaptığı sırada 1484 yılında yaptırılmış ve günümüze kadar gelmiştir.

2-Alatini Köşkü (Villa Alatini) :

Selanikli Musevi fabrikatör Georgio Alatini tarafından 19. yüzyılda yaptırılmıştır. Selanik’teki Yahudi varlığını yaşatan en önemli sivil mimari tarzı yapıların başında gelmektedir. Alatini ailesi, Selanik’te farklı sanayi kollarında yaptıkları yatırımlarla şehrin önde gelen ailelerinden biriydi.

3-Bedesten :

Sultan II. Mehmet döneminde inşa edilmiştir (1455-1459). Venizelou ve Solomou Sokaklarının köşesinde, Hamza Bey Camisi’nin ve kentin eski belediye binasının karşısındadır.Dört kenarının her birinde bir giriş kapı bulunan dikdörtgen bir yapıdır. Binanın 6 adet kurşun kaplama kubbesi vardı. Kentin büyük bir bölümünü yok eden 1917 yangınından önce,Bedesten’de 113 adet dükkân bulunmaktaydı. Binadaki çökme ve tahribatlar sebebiyle 1980 ve 1990’larda güçlendirme çalışmaları yapılmıştır. Günümüzde bedesten çeşitli dükkânlara ev sahipliği yapmaktadır.

4-Bey Hamamı (Cennet Hamamı) :

Bey Hamamı, Osmanlı Dönemi’nde Selanik’te yapılmış ilk hamamdır. II. Murad’ın Selanik’i almasından kısa bir süre sonra 1444 yılında yapılmıştır. Hamamın hem kadınlar hem de erkekler bölümü bulunmaktadır.Yunanistan’da ayakta kalabilmiş en büyük hamam olması dolayısıyla ayrıca bir öneme sahiptir.

5-Beyaz Kule :

Selanik’in en önemli anıtlarından biri ve simgesi olan Beyaz Kule, şehrin güneydoğu tarafını koruyordu. 1867’de yıkılan, deniz tarafındaki surlara ait üç kulenin en doğuda olanıydı.Tam inşa tarihi belli değildir. Selanik’in Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedilmesinin ardından savunma amacıyla, 1450 – 1470 yılları arasında eski bir Bizans kulesi üzerine inşa edildiği tahmin ediliyor.

 

 

 

2 yorum

  default avatar
  Ahmet Tosun 5 Mayıs, 2019 Cevapla

  Elinize sağlık gerçekten çok güzel makale olmuş.

  default avatar
  Barış 8 Mayıs, 2019 Cevapla

  Buralara gitmek lazım, farklı yerler

Yorum yazın

BENZER YAZILAR