Rumeli Kavağı

Rumeli Kavağı

Sonbaharın son demlerine doğru İstanbul’da hafta sonunu değerlendirip nefes almak için en güzel duraklardan biri Rumeli Kavağı diyebiliriz. sonbahar ,kış,ilkbahar ve yaz ; 4 mevsim gidebileceğiniz her mevsimde ayrı güzelliktedir.

Rumeli Kavağı Sarıyer’e bağlı küçük bir belde. Esnafların dışında geçimini balıkçılık yaparak kazananlar çoğunlukta. Rumeli Kavağı’na girişte merhaba diyen balıkçı barınağında büyüklü küçüklü pek çok tekneyi görmek mümkün. Merkezine geldiğinizde sizi eski ve yeni binaların birbiriyle uyumu karşılıyor.

Rumeli Kavağı Tarihi

Rumelikavağı, Sarıyer ilçesinin deniz sahilinde yer alan bir yerleşim bölgesidir. Balık lokantaları ile ünlü olan bu semt, Garipce köyünü de sayarsak, Karadeniz’e çıkışta Rumelifeneri‘nden önceki  son yerleşim birimidir.Bizanslılar döneminde ismiHieoron Romelias olan Rumelikavağı bu ismi, kalenin bulunduğu yerdeki Bizans mabedinden alıyordu. Bir diğer söylence ise: çarşı içinde bulunan anıt ağaç hüviyetinde ki çınar ağaçlarından[halk arasında çınar ağaçlarına kavak ağacı da denilmektedir.] aldığıdır. Bu ağaçlardan bir kısmının günümüzde hala yaşıyor olması bunu doğrular nitelikte olsada, Osmanlılar döneminde deniz geçişlerini kontrol etmek amacıyla yapılan çarşı içinde ki kale[kavak hisarları da denmektedir] nedeniyle Kavak adı verildiği, Rumeli yakasında olduğu için de Rumelikavağı adı verildiği diğer rivayetler arasındadır.

Rumeli Kavağı’nda Ne Yapılır ?

Sahilde güzel bir kahvaltı yapabileceğiniz, karşıdan Anadolu Kavağı’na selam verebileceğiniz güzel bir lokanta var. Kahvaltı menüsü fazlasıyla çeşitli. Yazın gittiğiniz zaman kahvaltıdan sonra hemen lokantanın kenarından denize girebilirsiniz. Merak etmeyin, sahipleri her detayı düşünmüş, temiz bir duş alma yeri de var. Merkezde ve sahilde bir çok balık lokantası var. Mevsiminde taze balık yemek için en mükemmel yerlerden biri olarak gösteriliyor Rumeli Kavağı lokantaları. Lokantaların dışarısına asılmış menülerde her türlü deniz ürünü sıralanmış. Kalabalık gruplarda kişi başı uygun bir fiyat da önerebiliyorlar.

Rumeli Kavağı özellikle balık ve midye lokantalarıyla meşhurdur.Rumeli Kavağında midyecilik kuşaklardır süregelen bir olgudur.

Rumeli Kavağı girişindeki Midyeciler çarşısı 31. bayır altında yer almaktadır ve buradan Türkiye birçok iline midye gönderilmektedir.Rumeli Kavağı aynı zamanda güzel plajlarıyla da meşhur olup Rumeli Kavağın’da 4 adet plaj bulunmaktadır.
Bu plajlar Altınkum, Elmaskum, Aile Plajı ve Askeri plajdır.  Bazı plajları kadınlara özeldir, tur ve organizasyon şirketleri yazın faaliyet gösterir.

 

 

Yorum yazın

BENZER YAZILAR

Abant Gölü

Abant Göl Gezisi Bolu’nun Mudurnu ilçesine yakın bir alanda konumlanan Abant, simgesi haline gelen gölü nedeniyle halk arasında Abant Gölü olarak anılıyor. Bir…

01 Kasım 2018