Polonezköy Küçük Polonya

Polonezköy

İstanbul’da hafta sonu şehirden uzak nefes almak için en yeşil,  huzurlu ve  sakin kaçış noktalarından biri Polonezköy. İstanbul’un Anadolu yakasında  Beykoz  ilçesine bağlı olan Polonezköy ulaşım açısından oldukça kolaydır. Polonezköy yoluna girdiğinizde bir an da şehirler arası yolculuk yapıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Metropolün trafik , gürültü ve stresinden uzaklaşıp sakinleşmek için hafta sonu kaçmak için en iyi alternatiflerdendir.

Sakin Bir Gün İçin Yapılabilecekler

Yol üzerindeki organik ürünlerden satın alabilir hatta bahçeden dalından toplayabilirsiniz . Dalından meyve sebze toplamaktan yoruldum derseniz hemen yanı başınızda ki semaverde çay ve gözleme ikilisi sizi bekliyor olacaktır. Organik yaşama hasret kalanların ilk adresidir diyebiliriz. Zengin çeşitli köy kahvaltısını yapıp , Polonezköy’ün en cazip kılan ; ağaçlar arasındaki oksijen dolu yürüyüş parkuruna geçebilirsiniz.Farklı ambiyanslar da bir çok işletme mevcuttur. Hatta merkezde var olan bir çok mekanın adı bile Polonezköy de olduğunuzu hissettiriyor. Yürüyüş sonrası yemek duraklarınız için bir çok işletme alternatifiniz  var.

Piknik

Polonezköy’de bazı işletmeler de siz piknik yaparken ya da mangal keyfi ; çocuklarınızın da hemen yanınız da oynabileceği parklar  işletmeler de mevcuttur. Dilerseniz evinizde piknik için hazırlanıp gelebilirsiniz  eğer  piknik için hazırlanacak zamanım yok  derseniz ; işletmeden de masa örtüsünden tavlaya kadar her şeyi kiralayabilirsiniz. Ağaçlar ve yeşillik içerisinde ki piknik alanları bol  oksijen , sakinliği ile sizleri biraz da olsa günlük hayatın stresinden uzaklaştırabiliyor.

Gezilecek Yerler

Polonezköy Cam Sanat Merkezi

El emeği göz nuru çok güzel cam eşya yer almaktadır. Minik hediyelerle kendinizi ve sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz.  Atölyenin önündeki nazar boncuklu o ağacın önünde ;  anı ölümsüzleştirmeyi unutmayın .

   

Polonezköy Tabiat Parkı

Siz çayınızı yudumlarken yanınızdan ;  leylek , kedi, köpek  hatta  tavus kuşu bile geçebiliyor. Masa tenisi oynarken deve kuşu da oturup sizi izleyip gelen ziyaretçilerine poz veriyor. Hemen yanı başınızda sizlerle anı yaşıyor sakince gelen misafirlere uyum sağlıyorlar . Polonezköy Tabiat Parkı içerisinde oyun alanları , hamak keyfi , restorantı , çocuklar için oyuncaklar ve en önemlisi tabii güzelliğini sunuyor .Polonezköy’e gitmeyi düşünüyorsanız Tabiat Parkı’nı ziyaret etmeyi unutmayınız.

 

Czestochova Meryem Ana Kilisesi:

1845-1846 yıllarında Saint François Boşnak Rahipleri tarafından inşa edilmiştir. Kilise Polonezköy‘ün hemen girişinde yer almaktadır, bahçesi oldukça göz alıcıdır. Kilise aynı zamanda yıl içerisinde düzenlenen festival ve organizasyonlar da ev sahipliği yapmaktadır.

Polonezköy Zofia Rızı (Ryży) Anı Evi:

Polonezköy’ün en eski evlerinden biri olarak halkın ziyaretine açıktır. Bu evde köy ve aileyle ilgili fotoğraf ve dokümanlar toplanmıştır.

Polonezköy Kültür Evi:

Polonezköy Kültür Evi, “Polart Gallery” ve “Polonezköy Kütüphanesi” olarak hizmet vermekte ve yıl içerisinde düzenlenen pek çok kültürel ve sosyal aktiviteye ev sahipliği yapmaktadır. Polonezköy Kültür Evi, Polonezköy meydanının arka tarafında ana yolun kenarın da bulunmaktadır.

 

Polonezköy’e Ulaşım

Özel Araç İle Ulaşım

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Kavacık çıkışı ve yeni Riva yolu üzerinden. Avrupa yakasından gelenler için Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü geçtikten sonraki ilk sapak, Anadolu yakasından gelenler için Fatih Sultan Mehmet Köprüsü son çıkış olan “KAVACIK” sapağından girdikten sonra biraz ilerledikten sonra “YENİ OTOBAN (Riva Yolu)” na girilir.

Toplu Taşıma İle Ulaşım
D1 Polonezköy-Üsküdar/Kadıköy hattını kullanabilirsiniz.

Otobüsün güncel hareket saatleri için İETT uygulamalarından kontrol edebilirsiniz.

 

 

Yorum yazın

BENZER YAZILAR

Ağva

[gallery size="full" ids="1050,1053,1052,1059,1054,1055,1056,1057,1058"] Ağva ; İstanbul'dan Kaçış Noktası Ağva İstanbul ve çevresindeki illere yakınlığıyla bilindiği için ve  size güzel…

25 Ekim 2018