Nauru Dünya’nın En İşsiz Ülkesi

Nauru

Dünya’nın Başkentsiz Ülkesi Nauru

50 yıl önce bağımsızlığına kavuşan ada ülkesi Nauru, dünyada başkenti olmayan tek ülkedir.Avustralya’nın kuzeydoğusunda yer alan 10 bin nüfuslu bir ada devleti olan Nauru, Vatikan’la Monako’dan sonra dünyanın en küçük 3. ülkesi durumunda.

Nauru’da Turizm

İlk bakışta en büyük gelirinin turizm olacağı düşünülse de gerek ulaşım sıkıntısı gerek tatil için birçok benzer alternatif yer olması nedeniyle Nauru hiçbir zaman turistlerin gözdesi olamamış. Ekvatoral bölgede yer alan hemen her ada ülkesi gibi Nauru da huzurlu ortamı ve doğal güzellikleriyle dikkat çekiyor.Ülkede biri devletin olmak üzere yalnızca 2 adet otel bulunması turizmin durumunu zaten gösteriyor.

Nauru Doğal Kaynakları

Fakat doğa Nauru’ya farklı nimetlerini sunmaktan geri kalmamış. Yüzyıllar boyunca deniz kuşlarının dışkılarının birikmesiyle oluşan fosfat madeni ülkenin en önemli gelir kaynağı olmuş. Nauru‘da insanlar çalışmayı pek sevmiyor olacak ki yıllarca bu madenlerde çevre adalardan işçi getirip çalıştırmışlar. Hem de kendi vatandaşları arasında işsizlik oranı yüzde 90’a yakınken.Yıllar içerisinde fosfatın azalmasıyla ülke yönetimi, yeni arayışlara girip birikmiş paralarıyla Avustralya’da ve ABD’de araziler ve binalar satın almış.Geleceğe yönelik ekonomik planı bu gayrimenkullerden gelecek kiralara bağlı olan ülke bir yandan da kara para aklama merkezi olarak azalan madenleriyle çıkan ekonomik sıkıntıya bir çözüm bulmuş.

Dünyanın En Şişman Ülkesi

Ülkedeki fosfat madeni işletilirken tarım alanları ve balıkçılığa büyük zarar verilmiş. Halkın balık ve sebze tüketimi düşmüş.Nauru, vatandaşlarının hiçbir genetik sorunları olmamasına rağmen fast food tarzı beslenmenin ülkeye gelmesi ve fiziksel aktivitenin düşmesiyle dünyanın en şişman ülkesi olmuş.Bugün ülkenin yüzde 95’i fazla kilolu, yüzde 80’i de obez sınıfına girecek kadar şişman. Doğal sonuç olarak ülkede yetişkinlerin yarısından fazlası şeker hastası.

Dünyanın En İşsiz ve Tiryaki Ülkesi

İşsizlik ve şişmanlıkta ki birincilikleri yetmiyormuş gibi Naurulular yüzde 54’lük sigara tiryakiliğiyle de dünya liderliğine oturmuşlar.

Nauru Cumhuriyeti Vizesi

Bordo Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ; Nauru seyahatlerinde vizeye tabidir.
Yeşil Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Nauru seyahatlerinde vizeye tabidir.
Gri Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Nauru seyahatlerinde vizeye tabidir.
Siyah Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Nauru seyahatlerinde vizeye tabidir.

Yorum yazın

BENZER YAZILAR

Şirince Köyü

Şirince Yeşil zeytinliklerin, mis kokulu meyve ağaçlarının çevrelediği tepelerin ardındaki Şirince, İzmir‘in en popüler köylerinden. Meyve aromalı şarapları, meşhur…

24 Ekim 2018

Vizesiz Gezilecek Ülkeler

Vizesiz Ülkeler Vize istemeyen ülkelerden kastettiğimiz yalnızca pasaportunuzla giriş yaptığınız ülkeler değil; aynı zamanda sınır kapısında kolaylıkla vize veren…

22 Ekim 2018