Yurt Dışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurt dışına çıkmak her insanın hayallerinden biridir. Ancak yurt dışına çıkıldığında uyulması gereken kurallar da yok değil. Özellikle ilk kez yurt dışna çıkacak olanlar için önem art ediyor.

1- Bisiklet yolunda gitmek

Belçika, Danimarka, Almanya ve Hollanda gibi ülkeler başta olmak üzere Avrupa’daki çoğu ülke bisiklet kullanmına büyük değer veriyor. Günlük işlerinde bisiklet önemli bir yer tutuyor. Kullanım fazla olmasından dolayı da bisiklet yolları büyük bir önem taşıyor. Bisikleti çok hızlı sürdükleri için bu yollarda yürümemeye dikkat etmelisiniz.

2- Çöpleri ayırmadan atmak

Yurt dışında yapılmaması gereken hatalardan biri de çöplerinizdir. Bir çok ülkede çöp kutuları ayrıştırılarak atılmaya uygun olarak konulmuş. Çöp kutularının üstündeki uyarıları okumak önemli.

3- Müzelerin Pazartesi kapalı olması

Yapılacak seyahatlerde zaman kısıtlı olduğundan unutulmaması gerekenlerden biri de müzelerin Pazartesi günü kapalı olmasıdır. Gideceğiniz şehirdeki yerlerin ne açılış kapanış ve tatil günlerini öğrenmeniz sizin için avantajlı oacaktır.

4- Bazı ülkelerdeki öğle arası tatilinin uzun olması

İspanya ve İtalya gibi bazı ülkelerde öğle arası 12.00 – 14.00 arası olabiliyor. Bu zamanlarda en fazla yemek yerleri açık olabiliyor. Saatlere dikkat etmelisiniz.

5- Otel odasındaki mini-barlar

Bütçe açısından aklınızda bulunması gereken konulardan biri de minibarlar. Otel odalarında bulunan minibarlar pahalı olabiliyor. Minibarları kullanmak yerine çevredeki marketlerden alışveriş yapmak daha ekonomik olabilir.

6- Sadece Türk restorantlarında yemek yemek

Yurt dışına çıkacakların yaptıkları yanlışlardan biri de sadece Türk restorantlarında yemek yemek. Böylece gittiğiniz ülkedeki değişik lezeetleri hiçbir zaman tadamayacaksınız. Eğer ki domuz eti ile iligli sorununuz var ise garsonları bu konu hakkında bilgilendirebilirsiniz.

7- Tren peronuna dikkat etmemek

Avrupa’da demiyou ağları oldukça gelişmiş durumda. Büyük şehirlerin devasa garları bulunabiliyor ve  bu garlar 20-30 peronlu olabiliyor. Bu durumda aldığınız biletteki peron numarasına dikkat etmek çok önemli. Özellikle ağır yükünüz olduğunu düşünütsek dikkat etmemek sizi bir hayli yorabilir.

8- Tuvaletlerde taharet msluğu olmaması

Bizdeki kültürde her ne kadar taharet musluğu kullanılsa da Avurupa ve Amerika’da taharet musluğu neeredeyse hiçbir yerde bulunmamakta.

1 yorum

    default avatar
    barış 6 Mayıs, 2019 Cevapla

    evet yurtdışında giden insanları gittikleri yerde deli gibi bir türk restroranı araması inanılır gibi değil. yabanıc bir kültür içerisinde onları tadmak varken yine kendi lezzetlerimizi aramak çok ilginç

Yorum yazın

BENZER YAZILAR