Mersin’de Gezilip Görülmesi Geren Yerler Nereler?

Kökü tarihini günümüze taşıyan, turizm açısından son zamanlarda büyük ilerlemeler kaydeden Akdeniz Bölgemizin en güzel şehirlerinden olan Mersin, Toros Dağları ile sırt sırta olan harika doğası ve geniş bir kültür mozaiği ile gezi kültürümüze büyük katılımlar sağlayacak olan illerden birisidir. Mersin turumuza doğal güzelliklerinden olan ve ismi gibi incecik kumlara sahip plajı Taşucu İncekum Plajı ile başlayalım.

Taşucu İncekum Plajı: Boğsak Köyü’ne bağlı olan plaj, ince taneli kum yapısı ile başta yerel halkın olmak üzere birçok turistin de gözde mekânlarından bir tanesidir. Kahvaltı ve yemek için de arka tarafında lokantalar bulunmaktadır. İncecik kumlarda uzanıp güneş ve denizin tadını çıkarıp, acıkınca da lezzetli balık lokantalarıyla karnınızı doyurmak isterseniz Taşucu’ndan Boğsak Köyü’ne giden araçlara binerek bu keyifli plaja ulaşabilirsiniz.

Anemurium Antik Kenti: Anamur’da bulunan bu antik kent, diğer adıyla Ören Antik Kent olarak da bilinmektedir. Ev sahipliği yaptığı medeniyetler arasında en uzun süre egemenlik yapan Türkler olmuştur. Bu kentte yapılan kazı çalışmalarında Kral Titus’dan, Valerius’a kadar olan dönemde ait sikkeler bulunmuştur. Sikkeler dışında ise, antik kentte hala hayat devam ediyormuşçasına canlı görünen hamamlar, bina tabanlarındaki mozaikler, gösteri salonları ve birçok eser sizleri geçmiş dönemlere ait bir yolculuğa çıkartacak.

Tekirambarı Sarnıcı: Bizans döneminde inşa edilen sarnıç, 14 metre derinliğinde olup, 23 metre genişliğinde ve 46 metre uzunluğundadır. Tekirambarı Sarnıcı’nın en önemli özelliği, bütün duvarlarının su sızıntılarına karşı dayanıklı bir şekilde inşa edilmiş olmasıdır. 8 kemerli nişten meydan gelen yapı, düzgün kesme taşlarla desteklenmektedir.

St.Paul Kuyusu, Tarsus, Mersin

St. Paul Kuyusu: Tarsus İlçe’sinde bulunan St. Paul Evi, Hristiyanlar için önemli bir yere sahiptir. Tarsus evlerinin fazla olduğu bir mevkide, bir avluda bulunan St. Paul Kuyusunun önemi ise, bu avluda yapılan kazı sonuçlarında, çok uzun zamanlardan yakın tarihe kadar bu kentte yaşayan bir Hristiyan topluluğunun olduğunu göstermesidir. St. Paul Kuyusu, özellikle de yabancı turistler tarafından kutsal sayılıp ziyaret edilen bir mekândır.

Taş Köprü: Altından Göksu Nehri geçen köprü, Mersin’in Silifke İlçesi’ndedir. Günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş bu tarihi yapıt, Roma İmparatoru Vespasianus tarafından yaptırılmıştır. Osmanlılar döneminde tadilat gören Taş Köprü, 120 metre uzunluğunda ve 5, 40 metre enindedir. Turistik gezi alanı olarak kullanılan bu tarih mirası, yedi gözden meydana gelmektedir. Köprü üzerinde ise harika bir manzara sizleri beklemektedir.

Yorum yazın

BENZER YAZILAR