Kadıköy’de Hafta Sonu Gezisi

Merhaba ! Hafta sonu geldi, nereye gidelim diye düşünüyorsanız en güzel alternatiflerden Kadıköy yazımız sizlerle… Kadıköy’e daha önce gidip bir kahve içtim geldim pek bir şey yok ben ne yapacağım ? nereyi gezeceğim ? diyenlerdenseniz yanılıyorsunuz. Aşağıdaki Kadıköy duraklarımızı gitmeden Kadıköy’ü gezdim demeyin. İşte İstanbul’un güzel semti Kadıköy yazımız sizlerle ; iyi geziler…

Haydarpaşa Garı

Kadıköy gezilecek yerler denince akla gelen ve İstanbul’un da simgelerinden olan yer kesinlikle Haydarpaşa Garı. Gar, 1908 yılında açılmıştır. İsmini, III. Selim paşalarından olan Haydar Paşa’dan alır. Bu görkemli yapı inşa edildiği tarihten günümüze dek birçok kez zarar görmüş ve onarılmıştır. I. Dünya Savaşı’nda cephanelik olarak kullanılırken büyük hasar görmüştür. Sonrasında bir gemi kazası ve günümüze yakın bir tarihte meydana gelen yangın sonucunda zarar görmüştür. Her şeye rağmen şehrin sembollerinden biri. Birçok filme, klibe set olarak ev sahipliği yapması ile de bilinir.

Kadıköy Gezilecek Yerler

Kadıköy Çarşısı

Kadıköy Çarşısı oldukça renkli bir yer. Manavlar, balıkçılar, baharatçılar, çikolatacılar, pastaneler, restoran ve kafeler ile damak tadına düşkün olanların buluşma noktası. Çarşı içerisinde bit pazarı ve antikacılar da görülebilir.

Ä°lgili resim

 

Boğa Heykeli

Boğa Heykeli, Kadıköy’ün sembolü. 1864 yılında heykeltıraş İzidor Bonhevr tarafından yapılmıştır. Paris’ten Almanya’ya götürülen heykel, I. Dünya Savaşı sırasında Enver Paşa’ya armağan edilerek İstanbul’a getirilmiş ve İstanbul’da da birçok yere götürüldükten sonra 1969 yılında Kadıköy’deki şimdiki yerine konmuştur. (Osmanağa, 34714 Kadıköy)

Kadıköy Görülecek Yerler

Türkbalon

Türkbalon Kadıköy sahilinde bulunan balon. Şehri 200 metre yükseklikten seyretmek isteyenler burayı mutlaka görmeli. Özellikle fotoğraf çekimi yapmak isteyenlerin uğrak noktası.

Ä°lgili resim

Osman Ağa Camii

Osman Ağa Camii, Kadıköy’de bulunan camilerden biri. Dinsel öğeler ve eserlerin yoğun olduğu Üsküdar’ın aksine Kadıköy’de pek fazla camii bulunmamaktadır. Osman Ağa ise bu sayılı camilerden en eskisi olması ile tanınır. Mısırlı Osman Ağa tarafından yaptırılmıştır. (Osmanağa, 34714 İstanbul)

osmanağa cami kadıköy ile ilgili görsel sonucu

Ayia Efimia Rum Ortodoks Kilisesi

Ayia Efimia Rum Ortodoks Kilisesi 1694 yılında yapılıp 19. Yüzyılın ortalarında şu andaki görünümüne kavuşan bir kilise. İsmini pagan inancına karşı çıkan ve Hrıstiyanlığı destekleyen Ayia Efimia’dan aldığı düşünülmekte.

Ä°lgili resim

Surp Levon Ermeni Katolik Kilisesi

Surp Levon Ermeni Katolik Kilisesi 17. Yüzyılda inşa edilmiştir. Oval pencereleri ile farklı bir mimariye sahip olan kilise, İstanbul Anadolu yakasında bazilika şeklinde bulunan tek kilise. Bu yönüyle Kadıköy gezilecek yerler listesinde daha popüler olmakta.

Surp Levon Ermeni Katolik Kilisesi ile ilgili görsel sonucu

Aya Triada Kilisesi

Aya Triada Kilisesi, Hacı Şükrü Sokak’ta bulunmakta ve ismini “Kutsal Üçleme”den almakta. 1902 yılında yapılan kilisenin en çok ilgi çeken kısmı görkemli kubbesi.

Aya Triada Kilisesi ile ilgili görsel sonucu

Bahariye Caddesi

Bahariye Caddesi Altıyol ile Moda arasında bulunan sadece yayalara açık cadde. Caddeden geçen tramvay caddeye İstiklal Caddesi havası katmakta ve cadde boyunca birçok kafe, restoran, sinema ve mağaza bulunmaktadır.

Ä°lgili resim

Süreyya Operası

Süreyya Operası Bahariye Caddesi üzerinde bulunmakta. Caddenin en dikkat çeken yapısı, 1927 yılında Süreyya ve Adalet İlmen tarafından yaptırılmıştır. Anadolu’nun ilk opera binası olarak bilinen Süreyya, bir dönem sinema olarak kullanılsa da sonrasında tekrar opera gösterimlerine ev sahipliği yapmaya başlamıştır. Yapı, tavan freskleri, kabartma heykelleri ile mimari açıdan da göz kamaştırmakta.

Süreyya Operası ile ilgili görsel sonucu

Akmar Pasajı

Akmar Pasajı Kadıköy denildiğinde akla gelen özgün yerlerden biri. İçerisinde yeni ve ikinci el kitap, antika eşya, poster, CD, plak gibi ürünleri bulabileceğiniz pasaj uygun fiyatlı olmasıyla da bilinir. (Caferağa, 34710 Kadıköy)

akmar pasajı ile ilgili görsel sonucu

Kadıköy Barlar Sokağı

Cuma ve Cumartesi geceleri oldukça hareketli olan sokakta bir çok mekan yan yana bulunuyor.

Kadıköy Gidilecek Yerler

Kadıköy Meyhaneler Sokağı

Akşamları meyhane, gündüzleri kafe olarak hizmet veren mekanların bulunduğu sokak her zaman kalabalık ve eğlenceli oluyor.

Kadıköy Gidilecek Yerler

 

4 yorum

  default avatar
  hakan63 6 Mayıs, 2019 Cevapla

  istanbulu özlüyorum her yeri tarih kokan istanbul ayrı bir cennet her semtin kendine özgün havası ortamı var

  default avatar
  Barış 7 Mayıs, 2019 Cevapla

  Yel değirmeni bu sıralar çok popüler oldu Kadıköy de güzel kafeler ve yemek mekanları açıldı bütün gençlik oraladar artık

  default avatar
  Derya 21 Mayıs, 2019 Cevapla

  İstanbuldan yeni geldim. Keşke yazınızı daha önce okusaydım gezilecek ne kadar cok yer varmış kadıköyde.

  default avatar
  Ahmet 30 Mayıs, 2019 Cevapla

  Keşke sabahtan gidenlerin için kahvaltı ve öğle yemeği yiyebileceğimiz güzel mekanları da belirtseydiniz cok güzel olurdu.

Yorum yazın

BENZER YAZILAR

Abant Gölü

Abant Göl Gezisi Bolu’nun Mudurnu ilçesine yakın bir alanda konumlanan Abant, simgesi haline gelen gölü nedeniyle halk arasında Abant Gölü olarak anılıyor. Bir…

01 Kasım 2018

Ağva

[gallery size="full" ids="1050,1053,1052,1059,1054,1055,1056,1057,1058"] Ağva ; İstanbul'dan Kaçış Noktası Ağva İstanbul ve çevresindeki illere yakınlığıyla bilindiği için ve  size güzel…

25 Ekim 2018