İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul’da Gezilecek Yerler

Dünya şehir olan İstanbul’da gezilecek o kadar çok yer var ki saymakla bitmez. İstanbul’da gezilecek yerler arasında en önemlilerinden başlayacak olursak, Bizanslardan kalan Ayasofya müzesi, altı mimari özelliği ile Sultanahmet Camiinden başlayabilirsiniz. Su ihtiyacını karşılayan Yerebatan Sarnıcı, İstanbul’un simgesi Kız Kulesi ve Galata Kulesi ve en önemli tarihi caddesinden olan İstiklal caddesi görmeye değer yerlerdendir. Kutsal emanetlerin muhafaza edildiği Topkapı Sarayı, her türlü alışverişinizi yapacağınız Mısır çarşısı ve Kapalı Çarşı gözde yerlerdendir. Osmanlı’nın son dönemlerine tanıklık eden Dolmabahçe Sarayı, Yedikule Zindanları, Selimiye Kışlası mutlaka görülmelidir. Geçmişin tüm izlerini bulabileceğiniz Arkeoloji Müzesi, İstanbul’un fethinden önce yapılan Rumeli Hisarı, önünde güvercinleri ile Eminönü Yeni Camii önünde de mutlaka resim çektirmelisiniz.

İstanbul’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Mimar Sinan’ın kalfalık eseri Süleymaniye Camii, Mihrimah Sultan Camii, İslam Sahabelerinden Eyüp Sultan’ın kabrinin de bulunduğu Eyüp Sultan Camii ziyaret edilerek dua edilmelidir. İstanbul’da gezilecek yerler arasında Pierre Loti Tepesi,  Büyükada, Aşiyan Müzesi,  Şair Sunay AKIN’ın oyuncak müzesi görülmeye değer yerlerdendir. Lalelerin bulunduğu Emirgan Korusu,  dileklerin tutulduğu Aya Yorgi Kilisesi, Yıldız Sarayı, içinde sayısız deniz canlısı ile Akvaryum, Atatürk Müzesi, Büyük postane gezilebilir. Sultanahmet meydanında bulunan Çemberlitaş sütunu,  Dikilitaş, birçok filme konu olan Haydarpaşa Garı, Sakıp Sabancı ve Rahmi Koç müzeleri de gezilmelidir.

Dünya Şehri İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul’da gezilecek yerler listesine boğazı görebileceğiniz Büyük Çamlıca tepesi, Boğaziçi köprüsü, Ahrida Sinagogu’nu da ekleyebilirsiniz. Kitap sevenler için Sahaflar çarşısı, Beyazıt Meydanı, Taksim meydanı, Gülhane parkı gezilebilecek yerlerdir. Beylerbeyi sarayı, Çinili Köşk, Ihlamur Kasrı ve Beyazıt Kulesi görülmeye değer yerler arasındadır. Aya İrini Kilisesi, Bağdat caddesi, Ortaköy Meydanı ve İstiklal caddesi gezilmelidir. Alman Çeşmesi, Kadıköy’de bulunan Boğa heykeli, İtfaiye müzesi ile İstanbul’un fethini anlatan Panaroma İstanbul Müzesi gezilmelidir. İstanbul’un minyatürünün sergilendiği Miniatürk, Fatih ilçesinde bulunan Fethiye Müzesi, deniz manzarasını izleyebileceğiniz Moda İskelesi ve Cağaloğlu Hamamı görülmeye değer yerlerdir. Sultanahmet’te bulunan Yılanlı sütun, Adile Sultan Sarayı, Arasta Pazarını gezebilirsiniz. Sadece bazılarını sayabildiğimiz bu yerleri görmek isteyenler İstanbul’da biraz vakit geçirmeleri gerekmektedir.

 

 

2 yorum

  default avatar
  Ahmet Tosun 3 Mayıs, 2019 Cevapla

  Makaleniz için teşekkürler, güzel bir yazı olmuş.

  default avatar
  baris 26 Mayıs, 2019 Cevapla

  Daha eklenebilecek o kadar çok mekan ve yer var ki , buradakiler sadece bir kısmı diyelim

Yorum yazın

BENZER YAZILAR

Ağva

[gallery size="full" ids="1050,1053,1052,1059,1054,1055,1056,1057,1058"] Ağva ; İstanbul'dan Kaçış Noktası Ağva İstanbul ve çevresindeki illere yakınlığıyla bilindiği için ve  size güzel…

25 Ekim 2018