Gürcistan Özerk Bölgelerinden Acara Cumhuriyeti’nin Başkenti Batum

Gürcistan Özerk Bölgelerinden Acara Cumhuriyeti’nin Başkenti Batum

Gürcistan özerk bölgelerinden Acara Cumhuriyeti’nin başkenti Batum, doğa ile denizi buluşturan, yemyeşil dağlar ve kilometrelerce uzayıp giden kumsal arasında ki bir düzlükte kurulmuş olan oldukça güzel bir şehir. Batum’un Gürcistan’ın diğer şehirlerine nazaran daha kısa bir tarihi olmasına rağmen dikkatleri üzerine çeken bir şehirdir. Mimarisi, huzurlu atmosferi, gece hayatı, iyi restoranlarının olması gibi etmenler şehri çekici kılmaktadır.

Batum, tarihi boyunca iklimi dolayısıyla hep bir tatil bölgesi olmuştur. Rus generallerin yazlık villalarına çarlık döneminde ev sahipliği yaptığı gibi bu durum Sovyetler Birliği döneminde de devam etmiştir. Deniz kıyısına kurulmuş bir liman kentidir Batum. Büyük turistik gemilerin durak noktası olması sebebiyle her sene çok sayıda turist ağırlamaktadır. Şehir merkezin de bulunan plaja paralel olarak uzanan, palmiyelerle süslü olan yedi kilometre uzunluğunda ki Batum Bulvarı, heykelleri, çeşmeleri, park alanları ve kafeleriyle dikkat çekmektedir. Avrupa şehirlerinin meydanlarını anımsatan Piazza Meydanı, altın renkli Poseidon heykelinin bulunduğu Tiyatro Meydanı ve elinde altın koyun postu ile Medea Heykelinin bulunduğu Avrupa Meydanı limana yürüyüş mesafesinde bulunması nedeniyle görülebilecek yerlerdendir.

Tüm bu meydanların yanı sıra Batum da iseniz, Virgin Mary Kilisesi, Ermeni Apostolik Kilisesi, St Nickolas Curch, Batum Botanik Bahçesi, Batum Akvaryum, Sputnik Tepesi, Dans eden Çeşme, Gonio, Kobuleti, Apsaros Kalesi ve Kvariati görmeniz gereken yerlerdendir. Yakın zamanda bölgenin en ilgi gören şehri olmayı hedefleyen Batum, Türkiye sınırına yakın olması ve pasaport gerektirmeden vizesiz geçiş nedeniyle son yıllarda Türkiye den artan bir şekilde ilgi görmektedir.

Yorum yazın

BENZER YAZILAR

Şirince Köyü

Şirince Yeşil zeytinliklerin, mis kokulu meyve ağaçlarının çevrelediği tepelerin ardındaki Şirince, İzmir‘in en popüler köylerinden. Meyve aromalı şarapları, meşhur…

24 Ekim 2018

Vizesiz Gezilecek Ülkeler

Vizesiz Ülkeler Vize istemeyen ülkelerden kastettiğimiz yalnızca pasaportunuzla giriş yaptığınız ülkeler değil; aynı zamanda sınır kapısında kolaylıkla vize veren…

22 Ekim 2018