Galata Kulesi Galata Tower

Galata Kulesi Galata Tower

İstanbul silüetini geçerek eski kentin ve çevrenin muhteşem manzaralarını sunmaktadır.

Galata Kulesi Tarihçesi

İstanbul’un en eski ve güzel kulelerinden Galata Kulesi Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından 528 yılında fener kulesi olarak ahşaptan inşa ettirilmiş. Tabi İstanbul’da birçok ahşap yapı gibi o da büyük yangınlardan nasibini almış. 1348 yılında Cenevizliler tarafından Christea Turris (İsa Kulesi) adıyla yığma taştan yaptırılmış.

Kule 1453’te Osmanlı hakimiyetine geçmiş. O zamana kadar savunma amaçlı kullanılan kule, başka görevler edinmiş. Örneğin 16. yy. da tersanede çalıştırılan esirlerin barınağı olan Galata Kulesi’ne 18. yy.’da gece yarısını haber vermeleri için Mehteran Ocağı yerleştirilmiş. 1874 yılında ise şehre hakim konumundan dolayı yangın gözetleme ve haber verme amaçlı kullanılmış. Birçok defa bakım ve onarımdan geçmiş. Bugünkü şekli II. Mahmut zamanında yapılan tamiratlarda verilmiş.

Galata Kulesi Efsanesi

fsaneye göre Kız Kulesi Boğaz’da yalnız başına sıkılırken karşısında tüm heybeti ile Galata Kulesi inşaatı başlamış. Derken ikisinin arasında bir aşk başlamış.

Bir başka efsaneye göre ise buraya ilk kez çıkardığınız sevdiğinizle evlenirmişsiniz.

Neden Galata Kulesi Diyoruz ?

Galata Kulesi Bizanslılar Zamanında Megalos Pyrgos (Büyük Burç), Cenevizliler zamanında Christtea Turris (İsa Kulesi) olarak adlandırılmış olup şu an ki ismini bulunduğu muhit olan Galata’dan almaktadır. Galata adının ise nereden geldiği tam olarak bilinmemekle birlikte çeşitli söylentiler bulunmaktadır.

17.Yüzyıl’da ünlü seyyahlarımızdan Evliye Çelebi’nin yazdığı Seyahatname’de Galata tarafları çayırlık ve mahsuldar köylerle çevriliymiş. Bu bölgede yaşayanlar Galata’da hayvanlarını otlatır, hayvanların sütlerini zamanın kralına verirlermiş. Bu sütün lezzeti nedeniyle de o bölgeye, Yunan dilinde süt dendiği söylenen Galata adı verilmiş.

Engin Yenal isimli eski akademisyen yeni yazarımızın da Galata adıyla ilgili araştırmaları mevcuttur. Engin Yenal: “Galata adının Galata adının kökenleri konusunda da türlü türlü söylenceler var; Bizans Sarayı’na ait keçi sürülerinin otlaklarının bulunduğu yamaçlarda sağılan süt anlamına gelen “gala” dan türemiş olduğu bunlardan biridir. Diğeri ise Trakya kökenli Galat-Gol-Kelt’lerin dillerinde yarımada veya burun anlamına gelen bir sözcük olduğudur. Bir başkası da İtalyanca cala (küçük körfez) veya calata (Ceneviz lehçesinde merdiven) sözcüğünden kaynaklandığı yolunda. Bir zamanlar merdivenli sokakların çoğunlukta olduğu yerleşmeyi en iyi tanımlayan sözcük, kuşkusuz Ceneviz kökenli olanıdır. Zaten 1682’ye dek Galata, Tipik Ceneviz yerleşmesi kimliğini ve görünümünü koruyabilmiş.” Diyerek durumu açıklamıştır.

 

Yorum yazın

BENZER YAZILAR

Abant Gölü

Abant Göl Gezisi Bolu’nun Mudurnu ilçesine yakın bir alanda konumlanan Abant, simgesi haline gelen gölü nedeniyle halk arasında Abant Gölü olarak anılıyor. Bir…

01 Kasım 2018

Ağva

[gallery size="full" ids="1050,1053,1052,1059,1054,1055,1056,1057,1058"] Ağva ; İstanbul'dan Kaçış Noktası Ağva İstanbul ve çevresindeki illere yakınlığıyla bilindiği için ve  size güzel…

25 Ekim 2018