Euro ve Dolar Uçmuşken Ucuz Yoldan Seyahat Planlamak

Hepimizin bildiği üzere Dolar ve Euro’daki artış yükseldikçe yurtdışı seyahat planlarını suya düşürmektedir. Bundan dolayı da farklı ülkeler görmek isteyenler ucuz yoldan seyahat planlama konusunda birtakım arayışlar içerisine girerek yeni yerleri keşfetmeyi arzulamaktadırlar. Bu yazımızda ele aldığımız üzere Dolar ve Euro kullanmadan rahatlıkla gezebileceğiniz, eğlenebileceğiniz bütçe dostu ülkeleri sizlerle tanıştırıyoruz.

Asya Ülkeleri

Asya ülkelerine her ne kadar uçak biletleri pahalı olsa da vizesiz olması ve aynı zamanda uygun fiyatlı olması bakımından oldukça cazip gelmektedir. Tayland, Malezya, Filipinler ve bunlarla birlikte birçok yeri görme fırsatı elde edebileceğiniz Asya ülkelerinde aynı zamanda sanatı, alışverişi ve eğlenceyi de rahatlıkla bulacaksınız. Fotoğrafta gördüğünüz büyüleyici turkuaz rengi denizi ile Taylan’a bağlı olan Phi Phi Adalarından. Turkuaz renkli deniziyle birlikte yeşilin her tonunu da rahatlıkla görebileceğiniz bu adalar oldukça avantajlı olarak nitelendirilebilir.

Phi Phi Adaları
Phi Phi Adaları

Gürcistan

Tiflis, Gürcistan
Tiflis, Gürcistan

Ülkemize en yakın ülkelerden birisi olan Gürcistan Karadeniz’in doğu kıyısında yer almaktadır. Karadeniz turuna çıkanların uğradıkları bu ülke hem ekonomik hem de kimlikle seyahat edildiği için herkes tarafından avantajlı olmaktadır. Bundan dolayı da ucuz yoldan seyahat planlamak isteyenler hem Karadeniz Turu yapabilir hem de bu tura Gürcistan’ı ekleyerek daha farklı bir atmosfer içerisinde seyahatini tamamlayabilir. Bir püf nokta vermek gerekirse Gürcistan’da kışlar oldukça çetin geçmektedir. Bundan dolayı da genellikle yaz ve bahar aylarını tercih etmeniz her daim daha avantajlı olacaktır. Kimlikle seyahat edilebilen ülkeler arasında yer aldığı için Türk ziyaretçi sayısı her geçen gün gözle görülür bir şekilde artış göstermektedir.

Azerbaycan

Bakü, Azerbaycan
Bakü, Azerbaycan

Yaklaşık olarak 2000’li yılların başından itibaren gelişim gösteren kardeş ülke Azerbaycan modern ve aynı zamanda tarihi yapılarını bir arada bulundurması bakımından Avrupa şehirlerinden farksız… Havalimanında vize uygulamasıyla birlikte kolaylıkla gidebileceğiniz Azerbaycan, içten insanlarıyla ve uygun fiyatlı başkenti Bakü ile birlikte her zaman seyahatlerinizde yer bulabilir. Para birimi Manat olan Azerbaycan Manatı günümüz kuruyla 3.5 TL’ye denk gelmektedir. Tarihi yapılarıyla birlikte muhteşem doğası ve aynı zamanda Türk Dil Ailesinden olması bakımından hiçbir şekilde zorluk çekmeden, kolaylıkla gezilebilecek bir ülke olarak adlandırılmaktadır.

Sırbistan

Türkiye’ye konum olarak oldukça yakın olan Sırbistan, yakınlığının yanı sıra uçak biletleriyle de bütçenizi hiçbir şekilde yormayacak. Birbirinden güzel göz alıcı doğası ve aynı zamanda Slav mimarisi bu ülkeyi görüşmesi gereken ülkeler arasında bulundurmaktadır. Eğer ki siz de ucuz yoldan seyahat planlamak düşüncesindeyseniz listenize Sırbistan’ı da ekleyebilirsiniz. Sırp Dinarının kullanılması ve aynı zamanda ucuzluk bakımından gayet ideal olması burayı oldukça cazip kılan unsurlardan birisidir. Mutfağı damak tadımıza uygun olmasıyla birlikte çok düşük fiyattan çok iyi yemekleri yiyebileceğiniz Sırbistan’da aynı zamanda uygun fiyatlı pansiyonlarda ve otellerde de konaklamak mümkündür.

Romanya
Romanya

Doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla birlikte Romanya seyahat planlarınızda mutlaka yer alması gereken yerlerden birisi olarak adlandırılmaktadır. Avrupa Birliği ülkelerinden bir tanesi olmasına rağmen burada Euro kullanılmıyor. Bunun yerine Ruman leyi tercih edilmektedir. Bütçe dostu, keyifli bir tatil yapmak isteyenlerin rahatlıkla seyahat edebileceği Romanya’da aynı zamanda yeme ve içme de aynı şekilde ucuz olmaktadır. Ülkemizden her yıl çok sayıda ziyaretçiyi kabul etmesiyle birlikte hiçbir şekilde problem, zorluk yaşamadan Romanya’yı gezebilir ve tatilinizin tadını çıkartabilirsiniz.

1 yorum

    default avatar
    Aslı 3 Haziran, 2019 Cevapla

    Türkiye’deki dolar ve euro kurundan dolayı alternatif yerler arıyordum. Yazınızı gördüm ve ilgiyle okudum. Gerçekten de faydalı bilgiler veriyorsunuz teşekkür ederim.

Yorum yazın

BENZER YAZILAR