Dünyayı Değiştiren Gezgin Kadınlar

Dünyayı Değiştiren Gezgin Kadınlar

Bugüne kadar bilinen gezgin isimlerinin çoğu erkek olsa da bunların içerisinde bayanların da yer alması ve bu gezdikleri yerleri kitaplarında bahsetmeleri tarihi aydınlatan cinstendir. Bu kadınların birkaçı şöyledir;

1.Gertrude Bell

İngiliz olan Bell yazar, arkeolog ve gezgindir. Oxford üniversitesinden mezundur. Genellikle orta doğuda Suriye, Irak, Ürdün, Mısır bölgelerine gezileri oldukça çok olmuştur. Günümüzde Irak tarihinde önemli olan Irak Ulusal Müzesi onun sayesinde hayata geçirilmiştir.

2.Nellie Bly

Amerikalı bir gazetecidir. Akıl hastanesindeki sıra dışı uygulamalar ile ilgili makale yazabilmek için akıl hastanesinde bir hasta gibi bir süre kalmak zorunda kalmıştır. Bu onu ilginç yapan olaylardan birisidir. “80 Günde Devri Âlem” kitabından esinlenerek birçok araç kullanarak dünya turunu 72 günde tamamlamıştır.

3.Isabella Bird

İngiliz kâşif, fotoğrafçı, doğa bilimci ve yazardır. Havai ve Avustralya ya yaptığı geziler ile bilinir lakabı ise İngiliz kuştur. Doğa bilimci olması ile yanardağ uzmanıdır ve Rocky Dağlarını ilk keşfeden kişi olarak da söylenmektedir.

  1. Jeanne Bare

Fransız olan Bare gemici ve botanik uzmanıdır. Dünyanın etrafını gemi ile dolaşan ilk kadın unvanını almıştır. O dönemlerde gemiye kadın alınması uğursuzluk sayıldığından gemiye erkek kılığına bürünerek girmek zorunda kalmıştır. Yaklaşık yolculuğu bir yıl sürmüştür. Güney Pasifikte yaşayanların gerçeği öğrenmesi le oyunu ortaya çıkmıştır ve yolculuğu son bulmuştur.

 

Yorum yazın

BENZER YAZILAR