Dünya’da En Çok Bisiklet Kullanan 7 Şehir

1-New York

Bu mega kenti pek çok yönüyle tanıyoruz aslında. Hollywood sektörü çok çeşitli açılardan New York şehrini hayatımıza entegre etti. Çok kültürlülük, turistik yerler ve müzeler açısından oldukça sevilen ve rağbet edilen bir şehir turistler açısından. Peki nüfusu 9 milyona yaklaşan bu koca kentin bisiklet karnesi nasıl? New York trafiği pek çok eleştiriye malzeme olduğu için belki aklımıza bisiklet kullanıcıları için zorlu bir şehir olduğu gelebilir. Ama kamuoyu yoklamaları gösteriyor ki bisikletle dost kent listelerinde Amerika’da zirvede yer aldığı gibi dünya sıralamalarında da oldukça iyi durumda.

2-Amsterdam

Hollanda’nın bu güzel şehri bisikletle az ya da çok iligisi olan herkesin imrenek bahsettiği bir yerdir muhakkak. Pek çok araştırmada Avrupa’nın ve Dünya’nın bisiklet açısından en iyi şehri olarak görüyoruz Amsterdam’ı. Şehir trafiği bisikletlilerle tamamen entegre bir şekilde. Bunu yayaların güvenliğini korumak için konulmuş bisiklet hız sınırı tabelalarından bile anlamak mümkün. Bisikleti araba gibi hayatınızın doğal bir parçası olarak kullanmak istiyorsanız Amsterdam’dan iyisini bulmak çok zor. Ama bisiklete spor olarak bakıyorsunuz ve heyecan arıyorsanız sıralamalar sizin için birden değişebilir.

3-Sevilla

Sevilla modern şehir planlamalarında bisiklet açısından gelişen şehirler kategorisinde. Düzenli olarak artan altyapı hizmetleri, bölünmüş yol mesafesi gibi parametreler açısından sürekli yükselişte İspanya’nın bu güzel şehri. Turizm potansiyeli ve ülkenin iklimi de göz önüne alındığında birden fazla bisiklet kategorisinde oldukça cazip bir şehir olacağına kesin gözüyle bakılıyor araştırmacılar tarafından. Hala çözülmesi gereken meseleler olsa da gelecek için büyük umut vaat ediyor gelişmeler.

4-Chicago

Yasal düzenlemelerle alt yapı çalışmalaranın paralel ilerlediği şekilde bisiklete olan talep de artmakta. New York’un çıktığı düzenleme çalışmalarında, Chicago şu anda en büyük takipçisi.
Belediye Başkanı Rahm Emanuel ilk etapta 160 kilometrelik bölünmüş bisiklet yolu projesiyle çıkmış yola ve aşamalı bir organizasyonla şehir bu yolda devam edecek gibi gözüküyor. Bisiklet paylaşım istasyonlarında var olan bisiklet sayısı 572 ile biraz az gözükse de şehrin nüfusu ve bisiklet sayısı oranına bakıldığında diğer Amerikan şehirlerinden kesinlikle geride kalmıyor.

5-Bordeaux

Ülkelerin yüze ihtiyaçları vardır ve taşıdıkları tüm değerleri bu şehirlerde sergileyebilirler. Yapay ya da doğal (tarihsel) olarak oluşur bu yüzler. İşte Bordeaux’da da böyle bir şehirdir Fransa için. Yakın zamana kadar bisikletle ilgili kamuoyu yoklamalarında Bordeaux’u çok sık göremiyorduk ama son 4-5 yıl içerisinde yaptığı ataklarla adından sıkça söz ettirmeye başladı. Bu ataklardan belki de en önemlisi Tramvay hamleleri. Çünkü araştırmaların bize gösterdiğine göre Tramvay ağı güçlü olan şehirler zaman içerisinde güçlü bisiklet şehirlerine dönüşüyorlar. Bordeaux’un Tramvay ağı yapılan yatırımlarla müthiş hale gelmiş. Bisiklet ağına destek olarak ise Vcub adı verilen bisiklet paylaşım sistemi kurulmuş. Bu ulaşım olanakları, bisikletle ulaşımı çok ciddiye alan bir zihniyetle birleşince ortaya çıkan tablo şehir bisikletçiliği için mükemmel oluyor.

6-Washington

Amerika Birleşik Devletleri’nin siyasal üssü ve başkenti olan Washington, bundan 5 yıl öncesine kadar bisikletli ulaşım açısından neredeyse bir çölmüş. Ta ki Washington Bölgesi Bisiklet Birliği “Nehrin Doğusu” projesine başlayana kadar. Bu projeyle birlikte insanlara ücretsiz tamir merkezleri ve bisiklete binme kursları sunulmuş. Gönüllü mekanizması devreye girmiş, İnsanlar kendilerini gösterip bisikletle alakalı arkadaşlarını da çağırarak kamuoyu yaratılmış.

7-Malmö

İsveç’in 3. Büyük şehri olan Malmö’nün en önemli dinamiklerinden biri pek çok kuzey şehrinde olduğu gibi ekonomik etmenler. Ama ekonomik durum şehrin tek dinamiği değil. Yenilikçi iletişim anlayışı ve şehir insanlarının kollektif bir şekilde şehirlerini geliştirmek istemeleri diğer iki büyük etken kentin gelişiminde. Şehir, önümüzdeki altı yıl için 47 milyon euroluk bütçe ayırmış trafik düzenlemeleri ve bisiklet kullanımı özendirmek amacıyla. Bunun dışında “Saçma Araba Tuzaklarına Hayır!” adıyla diğer şehirlerle etkileşimli bir halde bir kamya da yürütülmekte.
Malmö’de yapılan en önemli yeniliklerden biri de bisiklet yollarına isim verilmesi. Bu adres tariflerinin yanı sıra gps sistemleri içinde oldukça önemli bir uygulama.

2 yorum

  default avatar
  Gezdimdurdum 19 Mayıs, 2019 Cevapla

  önümüdeki ay Malmö ye gideceğim umarım dediğiniz gibidir teşekkür ederim faydalı yazı olmuş

  default avatar
  Fırat 27 Mayıs, 2019 Cevapla

  Vay be. Keşke ülkemizde de bu kadar yaygın olsa diye düşünmeden geçemedim.

Yorum yazın

BENZER YAZILAR