Büyükada Gezilecek Yerler

Büyükada

İstanbul‘da sonbaharı yaşarken yine de dört mevsim  gidebileceğiniz hafta sonu kaçamak yapmak için Büyükada en iyi adreslerden biri diyebiliriz. İstanbul’da Adalar denilince akla ilk gelen ada diyebiliriz.Büyükada İstanbul Adaları’nın en büyüğüdür.

Tarihçesi

Dünya Savaşı ve Cumhuriyet sonrasında Rum halkını kaybeden Büyükada’daki canlılık 1930’lara kadar büyük ölçüde kaybolmuştur. Ancak, 1940’lı yıllara doğru, Cumhuriyet dönemi devlet ileri gelenlerinin ve yüksek bürokrasinin, varlıklı kesimlerin rağbet ettiği bir sayfiye yeri olma özelliğini yeniden kazanmıştır.19. Yüzyılın ilk yarısında üç bin kadar olduğu tahmin edilen Büyükada’nın nüfusu, Adalar’a vapur işlemeye başladıktan sonra artmış, 20. Yüzyıl başlarında beş bini aşmıştır. Ada’nın nüfusu bugün sekiz  bin civarındadır.Ada, yazları günübirlik ziyaretler ve yazlığa gelenler nedeniyle kalabalık olmaktadır.

 

Gezilecek Yerler

Büyükada‘yı gittim  gezdim demeniz için mutlaka görmeniz gereken yerler ;

Adalar Müzesi, Aya Yorgi Kilisesi , Rum Yetimhanesi , Reşat Nuri Güntekin’in Evi , Hamidiye Camii , Troçkinin Evi , Prenses Koyu ve Büyükada’ya gittiğiniz de gözlerinizi alamayacağınız birbirinden güzel köşkleri .

Adalar Müzesi

Adalar Müzesi 2010 yılında kuruldu.Müzenin koleksiyonu ağırlıklı olarak gündelik yaşam objeleri, sözlü tarih kayıtları, arşiv dokümanları, video, fotoğraf kayıtları ile oldukça ilginç mimari ve kentsel yaşam detaylarından oluşuyor.  Adalar Müzesi ;  Adalar’ın jeolojik oluşumundan bugününe tüm yaşam hikayesini bir araya topluyor.

Aya Yorgi Kilisesi

Yüce Tepe’deki Aya Yorgi Kilisesi, nam-ı diğer Agios Georgios Rum Ortodoks Manastırı 1751’de yapıldı.Aya yorgi Kilisesine isterseniz  yürüyerek ya da  bisikletle tırmanabilirsiniz. tırmanışınız nasıl olursa olsun ; mutlaka  yokuşun sonunda Yücetepe Kır Gazinosu’nda soluklanın.

Rum Yetimhanesi

Avrupa’nın en büyük, Dünya’nın ise ikinci büyük ahşap binası olduğu söylenen yapı Büyükada’nın Manastır tepesinde 1898-1899 yıllarında inşa edilmiştir. Binanın Dünya’nın en büyük çok katlı ahşap binası olduğu iddia edilmektedir.

Reşat Nur Gültekin’in Evi

Cumhuriyet döneminin en ünlü yazarlarından olan Reşat Nuri Güntekin’in yaşadığı evdir. Konum olarak sahil yolunda bulunan bu evin içerisini ziyaret imkanı yoktur. Mimarisi ve konumu ile insanı eski zamana götüre bilecek kadar güzeldir.

Hamidiye Cami

Büyükada Hamidiye Camii’nin yapımına 1893 yılında başlandı ve 1895’de bitirildi. II.Abdülhamid’in emriyle yapılan cami dönemin anlayışına uygun bir yapıdır.

Troçki’nin Evi

Yıkık Sivastopol Köşkü (Troçki’nin evi) Çankaya Caddesi’nden kuzey sahilin de Hamlacı Sokağı’nda, bakımsız bahçesi içerisinde ayakta durmaktadır. Leon Troçki ise Rusya’dan sürülmesinin ardından, otobiyografisini ve Rus Devrim Tarihi adlı kitabını yazdığı Büyükada’da, 1929-33 yılları arasında yaşamıştır.

Prenses Koyu

Prenses Koyu sadece manzarası ile değil Büyükada’nın muhteşem plajları arasında bulunuyor. Güneşin ve denizin tadını doyasıya çıkarabileceğiniz bu koy keyfinize eşsiz manzarası ile eşlik ediyor.

Büyükada’nın Meşhur Lezzetleri

Büyükada’da  brunch , dondurma , kalamar , rakı-balık  ya da dilerseniz manzara eşliğinde çay kahve…

 

Büyükada’ya Ulaşım

Vapurlarda sahlep, çay eşiliğinde en keyifli trafiksiz yolculuğunuz olabilir. İstanbul‘un bir çok noktasından ada seferleri mevcut diyebiliriz .Kabataş, Bostancı, Kartal ,Kadıköy, Eminönü, Karaköy,Bakırköy, Yeşilköy.

 

Yorum yazın

BENZER YAZILAR

Ağva

[gallery size="full" ids="1050,1053,1052,1059,1054,1055,1056,1057,1058"] Ağva ; İstanbul'dan Kaçış Noktası Ağva İstanbul ve çevresindeki illere yakınlığıyla bilindiği için ve  size güzel…

25 Ekim 2018

Şirince Köyü

Şirince Yeşil zeytinliklerin, mis kokulu meyve ağaçlarının çevrelediği tepelerin ardındaki Şirince, İzmir‘in en popüler köylerinden. Meyve aromalı şarapları, meşhur…

24 Ekim 2018