Batum Şehri Hakkında Her Şey

Batum

Batum, Gürcistan’a bağlı Karadeniz’e kıyısı olan bir liman, turizm ve ticaret kentidir. Hem tarihi güzellikleri hem de doğal varlıkları ile ön planda olan bir şehirdir. Özellikle Türkiye’den günü birlik kimlikle geçişler sayesinde Türk turistlerin rağbet ettiği bir şehirdir.

Batum Tarihçesi

Şehrin tarihi gelişimine baktığımız zaman ilk olarak İyon deniz ticaret kolonilerinden biri olarak kurulduğu ve ilk olarak isminin Batis olduğu varsayılmaktadır. İyonluların egemenliğinden sonra Pers İmparatorluğu’nun egemenliğine giren Batum Büyük İskender’in bölgeye gelmesi ile pers egemenliğine son verilmiştir. Daha sonra Romalıların egemenliğine giren Batum Ortaçağ boyunca Gürcistan egemenliğinde kalmıştır. 13. Yüzyılda Moğol egemenliğine giren bölge, 1564 yılında Kanuni Sultan Süleyman zamanında Osmanlı Devleti’nin egemenliğine girmiştir. Lazistan Sancağı’nın da merkezi olan Batum yaklaşık üç yüz senelik Osmanlı egemenliğinden sonra 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Rus işgaline uğramış ve bu savaştan sonra imzalanan Ayestefenos (Yeşilköy) Antlaşması ile Çarlık Rusya’ya bırakılmıştır. 1. Dünya Savaşı devam ederken Çarlık Rusya’da gerçekleşen Bolşevik ihtilali’nin başlamasıyla savaştan çekilen Rusya Brest-Litowski Antlaşması ile Batum’u tekrar Osmanlı Devleti’ne bırakmıştır.Osmanlı ve Rusya arasında sürekli olarak yer değiştiren bölge Mondros Mütekaresi’nin ardından İngiliz işgaline uğramış fakat daha sonra Gürcistan egemenliğine tekrar girmiştir. 1918 de kurulan Gürcistan Cumhuriyeti sınırları içinde kalan Batum Misak-ı Milli sınırları içinde sayıldığı için bu bölgeden 23 Nisan 1920′ de açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne milletvekilleri seçilmiştir.Gürcistan Cumhuriyetinin sınırları içindeki Kars ve Ardahan TBMM’nin ele geçtiği zaman Batum’ da alınmış fakat Bolşevik ordularının bölgeye gelmesi sonucu TBMM ve Sovyet Rusya arasında imzalanan Moskova Antlaşması ile Bolşevik kontrolündeki Gürcistan’a tekrar geri bırakılmıştır.

Batum ve Türkiye İlişkisi

Osmanlı zamanında Müslüman nüfusun daha yoğun yaşadığı Batum‘da Rus egemenliğinden sonra Müslüman nüfus azalmaya başlamış ve özellikle petrol çıkarımının artması ve ticaretin gelişmesi sonucu bölgede Rus ve Ermeni nüfus artmıştır. Müslüman nüfus ise çok azalmıştır.Moskova Antlaşması’nın teyidi kabul edilen Türkiye’nin doğu sınırının kesinlik kazandığı Kars Antlaşması ile Batum kesin olarak Gürcistan’a bırakılmış ve Misak-ı Milli’nin ilk tavizi olarak tarihte yerini almıştır. Fakat bölge için Türkiye’nin garantörlüğü kabul edilmiştir.1991 yılında Sovyet Rusya’nın dağılıp Gürcistan’ın bağımsızlığını ilan etmesine kadar Sovyet etkisinde kalan bölge bu tarihten sonra özerk bir bölge olarak varlığını devam ettirmiştir. Acara Özerk Bölgesi adıyla varlığını sürdüren bölgede halkın inanışları ve etnik kirliliğine karışılması durumunda Türkiye’nin müdahale hakkı bulunmaktadır. Türkiye’nin yanı başındaki bu şehir aslında  Türkiye’ye olan yakınlığı hem de insanların kültürlerinin birbirleri ile olan yakınlığı sebebiyle sürekli gezilip görülebilecek bir şehirdir.

Batum Turları

Batum turları  genel olarak Artvin’in Hopa ilçesiyle başlanıyor. İster pasaportumuzla ister TC nüfus cüzdanı ile Sarp Sınır kapısından girişimizi yapılıyor. Nüfus cüzdanı ile girişler günü birlik olabiliyor. Gürcü tarafa geçtiğimizde ise minibüslerle veya taksi tutarak şehir merkeze gidebilirsiniz. Bu arada para birimi Gürcistan Larisi olan şehirde birçok döviz bürosun da Türk Lirasını bozdurabilir ve alışverişte kullanabilirsiniz.

Sınırdan geçip merekze vardığınızda  ise eski Sovyet döneminin izleri ile yeni dönemin izleri ortaklaşa karşılar. Daha sonra kendinizi otantik havasına bırakıp gezinize Batum bulvarında devam ederseniz sizi eski barok mimarisi ile içine alan şehir o eski liman kenti havasını yaşatır. Rengarenk dükkanları ve sokaklarıyla görsel şölen hazırlar. Merkezde Avrupa Meydanına geçerseniz sizi Neden Heykeli karşılar elinde altından koyun postuyla ile tabii . Hemen altına kurulan panayırda el işçiliği ürünleri alabilir, mini konserlere eşlik edebilirsiniz. Sahile doğru inerken sizi Poseidon Heykeli karşılar ve etrafında yeni Batum gazinoları, lüks otellerinin ihtişamını görebilirsiniz.

Batum’un diğer adı Liman Kent . Batum merkezi gezmeye ara vermek için teleferiğe binip kendinize mini   görsel şöleni yaşatabilirsiniz.Virgin Mary katedralin, botanik bahçesini ve tüm güzelliğiyle Batum ayaklarınızın altına seriliyor. En tepede bir kahve molası verdikten sonra tekrar şehre dönebilirsiniz.

Batum Mutfak Kültürü

Bu kadar gezip Batum güzel yemeklerini yemeden dönmek olmaz tabii ki . genel olarak bahsedeceğimiz lezzetler : Piazza Meydan’ın da  ister yöresel Gürcü yemekleri isterseniz de klasik fast food yiyerek karnımızı doyurabiliriz. Haçapuriyi(Gürcü pidesi), hinkal (mantı) ve phkhali (bu da sebzeli bir çeşit lezzet topu diyebiliriz ) ve tabi ki bunların yanında olmazsa olmazımız armut gazozunu deneyebilirsiniz . Bu tadı Türkiye’de bulmak zor! Tolma( dolma) da bize çok tanıdık bir lezzet Gürcü mutfağında.

Batum Gezilecek Yerler

Batum, Gürcistan’a ait olan özerk bir cumhuriyettir. Karadeniz kıyısında yer alan bu liman kenti yerli, yabancı birçok kişinin dikkatini çeken, doğal ve turistik yerleri ile ilgi odağı haline gelmiş olan bir yerdir. Otelleri, hava alanı, yüksekokul ve üniversitesi ile oldukça gelişmiş bir yerdir. Ulaşım yönünden hiç bir sıkıntı yaşamadan gidebilirsiniz. Batum, eşsiz doğası, mimari yapısı, turistik yerleri ile size harika zamanlar geçirtecek bir yer olarak dikkat çeker.

1-Batum Botanik Bahçesi:

Görülecek yerler arasında ilk sırada yer alır. Batum’un kuzeyinde bulunan bu botanik bahçe dünyanın en büyük botanik bahçelerinden biri olup, eşsiz bir görüntüye sahiptir. Yaklaşık beş binden fazla bitki türü bu bahçe içerisinde yer almaktadır. Şehir merkezinden sadece 15 dakika uzakta bulunan bu botanik bahçeye ulaşım çok kolay bir şekilde sağlanmaktadır. Bu botanik bahçede bilimsel araştırmalarda yapılmaktadır.

2- Gonio Kalesi:

 Şehrin güneyinde bulunan Gonio Kalesi şehre 15 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Bu kale Roma dönemine ait olan çok önemli bir mimari yapıdır. Bu kale için iki önemli efsane yer almaktadır. Bunlardan birincisi, Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olarak bilinen Aziz Mathias’ın mezarının bu kale içerinde yer aldığıdır. Diğer önemli bir efsane ise Mitolojik bir kral olan Aeetes’in oğlu Apsoros’un burada gömülü olabileceğidir. Kaleye giriş ücretli olup içerisinde tarihe tanıklık edecek bir havası ile sizi adeta büyüleyecek.

3- Arkeoloji Müzesi:

Arkeoloji anlamında mükemmel olan bu müze görülmesi gereken önemli bir yerdir. Arkeolojiye merakınız olmasa bile sizi mutlaka etkileyecek bu yer tam anlamıyla size eşsiz bir deneyim sunacaktır. Eski tarih ve arkeoloji anlamında benzersiz bir yerdir. Müze 1994 yılında kurulmuştur.

4- Akvaryum:

Batum’un en ilgi çekici yerlerinden biridir. Özellikle Karadeniz’e ait olan balık türleri ve taşların burada bulunması önemlidir. Bu yapı içerisinde yaklaşık 100 çeşit balık türü sergilenmektedir. Ayrıca bu akvaryum içerisinde küçük bir hayvanat bahçesi de yer almaktadır. Batum bulvarının yeni olarak adlandırılan batı kısmında bulunan bu akvaryum mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Bu akvaryumun yer aldığı alan yaklaşık 2000 metrekaredir.

5- Aqua Park:

Batum bulvarının yeni batı kısmında yer alan bu park size çok eğlenceli bir gün geçirmeniz için gidilmesi gereken bir yer olarak dikkat çekiyor. İçerisinde yer alan harika atmosfer sayesinde eğlenmeyi seviyorsanız, arkadaşlarınızla, ailenizle ve sevdiklerinizle harika bir vakit geçirebilirsiniz. Tasarımı harika olan havuzları ve eğlencesi ile yaşamanın keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Yorum yazın

BENZER YAZILAR