Az Para Harcayarak Çok Yer Gezmek

Genellikle arkadaş ortamlarında dünyayı bedavaya gezmek isteğini hepimiz görüyoruz. Açıkçası bunun çok mümkün olmadığını fakat “az para harcayarak çok yer gezmekve seyahat etmek daha mümkün olacaktır. Bunun için yapılması gereken birtakım durumların olmasıyla birlikte birkaç püf nokta ve tüyolar ile birlikte geziler çok daha ekonomik, daha eğlenceli ve avantajlı hale gelecektir.

Seyahat düşüncesinde olanların ilk olarak başlangıç maliyeti için bütçe ayırması, gezi planı yapılırken de akılcı davranması her zaman önemlidir. Ayrıca aşağıdaki maddelere uymak seyahate yön verecek, az para harcayarak çok yer gezmek mümkün hale gelecektir.

1- Para Biriktirin

Bedava tatil kazansanız da, seyahatinizi çadırda kalarak geçirmeyi planlasanız da hiç para harcamadan seyahat etmek pek de mümkün görünmemektedir. Fakat bunun yanı sıra az para harcayarak gezmek mümkün olacaktır. Bunun için de birikim yapmaya, seyahatlerinizi de planlamaya başlayabilirsiniz.

Bütçe oluşturmak

2- Konaklamayı Ucuza Getirin

Konaklamayı ucuza getirmek için en önemli unsur araştırma yapmaktır. En ekonomik, avantajlı ve bütçe dostu otellere bu şekilde ulaşmak mümkün olacaktır. Kısa süreli bir araştırma sonrasında seyahatinizin planına en uygun şekilde ekonomik otel seçimini yapmak mümkündür. Her şey dahil otellere ya da kahvaltı ücretsiz olan otellere göz atmanızda fayda var. Böylelikle ekstra kahvaltı ve yemek maliyetinden de kurtulacaksınız.

1 yıldızlı otel

3- Yolculuğunuzu Ucuza Getirin

Ekonomik olması açısından yolculuklarınızı aktarmalı yapmaya özen gösterin. Elbette ki bazı durumlarda direkt uçuşlar daha avantajlı olacaktır fakat genellikle aktarmalı uçuşlar daha ekonomik olacaktır. Aktarma süresinin uzunluğuna göre aktarma yapacağınız şehri gezebilir ve en azından bu süreyi yeni yerleri görerek, seyahat ederek gerçekleştirebilirsiniz.

Gideceğiniz şehirde birden çok havalimanı varsa mutlaka merkezine en ucuz transferin hangi havalimanından gerçekleştirileceğine göz atın.

Yolculuk için bütçeniz kısıtlıysa o zaman blablacar gibi araç paylaşım sistemlerinden faydalanabilirsiniz. Kısa bir araştırma ile ekonomik seyahati ve eğlenceli anları da yaşayabilirsiniz.

Şehirlerarası uzun olmayan yolculuklarda otostop çekmek maliyetsiz ve çok daha eğlenceli olabilir. Elbette biraz riski bulunsa da bunu göze alıyorsanız yollarda sizi macera dolu dakikalar bekliyor olacaktır.

Kredi kartı mil birikimi yapın. Çoğu kişinin fazla önemsemediği bu durum yeri geldiğinde hayat kurtarabiliyor.

ucuza gezmek


4- Gezerken Çalışın / Çalışarak Gezin

Gönüllü olun. Gönüllülük projelerine katılarak yeme içmeyi ve konaklamayı karşılayabilirsiniz. Bunun için birçok kuruluş bulunmaktadır, bunlara göz atmanızda fayda var.

Work & Travel, au-pair ve yurtdışı stajları programlarını tercih edebilirsiniz. Böylelikle gezerken çalışacak ve çok daha ekonomik bir şekilde seyahat edebileceksiniz.

Yetenekli olduğunuz bir alan varsa bu alanda ilerleyebilirsiniz. Yeteneklerinden ya da hobilerinden para kazanıp gezen birçok sayıda insanın olduğunu söyleyebiliriz.

Son olarak online bir iş yapabilir ve internetten para kazanarak gezebilirsiniz. Bu konuda küçük çaplı bir araştırma sonucunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

iş ve seyahat

1 yorum

    default avatar
    Mekanikos 16 Mayıs, 2019 Cevapla

    Özellikle öğrenciler için az para ile nasıl çok yer gezilir taktikleri önemli bir konu. Bu tür yazılara sıklıkla yervermeniz bir gezi blogu olarak yerinde bir davranış olur. Teşekkürler.

Yorum yazın

BENZER YAZILAR

Muğla Akyaka

Muğla Akyaka Burada tatilin tadını alanlar, özellikle yaz ayları dışında gelmeyi tercih ediyor. Yazın hafta sonları feci kalabalıklarla…

20 Ekim 2018