Artvin Karagöl nerede, nasıl gidilir?

Karagöl’ü Daha Önce Hiç Duydunuz Mu?

Bir çoğunuz Karagöl nerededir,nasıl bir yerdir herhangi bir bilgiye sahip olmayabilirsiniz.Gelin sizlerle Karagöl’ü tanıyalım ve bir gün yolumuz Artvin’e düşerse mutlaka uğrayalım. Karagöl aslında bir heyelan gölüdür ve 19.yüzyıl başlarında,bugün ki “Klaskur(Aralık) Yaylasının yakınlarında ki bir tepenin Klaskur Deresi’nin önünü kapatmasıyla meydana çıkmıştır. Gölü kuş bakışı izleyebileceğimiz ve yaz aylarında kamp yapabileceğimiz Heba ve Aralık-Atanoğlu yaylaları yer almaktadır. Ayrıca göl milli parklarımıza dahildir.Göl erozyon nedeni ile dolma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Karagöl kamp kurmak ve karavan ile konaklamak için ideal bir yerdir. Bulunan alan içerisinde işletmeci tarafından işletilen 20 yatak kapasitesine sahip bir misafirhaneye sahiptir. Bölgeye yıllık ortalama 20.000 civarı yerli ve yabancı turist gitmektedir.

Karagöl’e Giriş Ücretleri Ne Kadar?

Artvin, Karagöl
Artvin, Karagöl

Karagöl o kadar güzel olmasına rağmen pek tercih edilmediği için ücretlerde her bütçeye uygundur. Motosiklet 6 Türk Lirası araba 9 Türk Lirası Minibüs 25 Türk Lirası’dır.Ayrıca park alanı için ek bir ücret alınmadığını da belirtmekte fayda var.

Karagöl’de Konaklama Ne Kadar?

Karagöl Yolu
Karagöl Yolu

Karagöl’e 5 ile 10 km arasında yer alan pansiyonlarda konaklamak mevcut olduğu gibi göl sınırları içerisinde çadır kurmak mümkün bakalım bunun için ödeyeceğimiz ücret ne kadar? Eğer kendi çadırımızı kurmak istersek çadır başına 20 Türk Lirası.Çadır kiralamak istersek 2 kişi 50 Türk Lirası 3 Kişi 60 Türk Lirası’dır. 1 kişilik ücret mevcut olmadığı için konaklamak istersek ve bir çadıra sahip değilsek minimum 50 Türk Lirasını gözden çıkarmalıyız.

Artvin Karagöl’e Nasıl Gidilir

Artvin şehir merkezinden Borçka’ya doğru yola çıktığınız taktirde tabelalar sizlere yolu gösterecektir. Şimdiden söyleyelim sizleri yeşilin her tonunun hakim olduğu, sisin farklı bir atmosfer oluşturduğu farklı ve estetik bir yol bekliyor. Muhteşem doğa manzarasına sahip olan Karagöl’ün yolu bile bütün ihtişamıyla sizleri karşılamaktadır. Yolun dar ve zaman zaman sert virajlara sahip olması nedeniyle çok dikkatli olmanızda fayda var. Böylelikle herhangi bir aksilik çıkmadan rahatlıkla Karagöl’e ulaşabilir ve burada konaklayabilirsiniz.

Yorum yazın

BENZER YAZILAR

Batum Şehri Hakkında Her Şey

[gallery size="full" ids="927,928,932,933,925,931,929,924,936,926,930"] Batum Batum, Gürcistan’a bağlı Karadeniz’e kıyısı olan bir liman, turizm ve ticaret kentidir. Hem tarihi…

03 Ekim 2018