Ankara’da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler Nereler?

Ankara’da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler Nereler?

Ankara, sanılanın aksine gezilecek yerler konusunda Türkiye’nin en çok çeşitliliğe sahip şehirlerden biridir. Şehirde yüzyıllar öncesine dayanan eserleri görebileceğiniz gibi önemli müzeleri ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Ankara’da yer alan güzel parklarda sevdiklerinizle birlikte şehrin gürültüsünden kaçarak huzurlu vakit de geçirmek mümkün.

Ankara Gezilecek Yerler

Ankara
Ankara

Anıtkabir: Anıtkabir Ankara’nın değil Türkiye’nin en önemli yapılarından biridir. Ülkemizin kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahat mekânı olan Anıtkabir’i gezmeden Ankara’dan ayrılmak mümkün değildir.

Kızılay Meydanı: Türkiye’nin sayılı meydanları arasında yer alan Kızılay Meydanı Ankara’nın en önemli meydanlarından biri haline gelmiştir

Anadolu Medeniyetleri Müzesi: Şehrin en önemli müzeleri içinde yer alır. Anadolu’da yaşamış medeniyetlere ait eserler tarihsel sırasına önem vererek sergilenir.

Atatürk Orman Çiftliği: M. Kemal Atatürk’e armağan edilen elli iki bin dönümlük arazinin üzerine kurulu, döneminde en modern tarım tesisi olan bölgedir.

Ankara Kalesi: Listede yer alan en eski yapılardan biridir. Özellikle yazın gelmesiyle kale ve civarında hareketlenmeler görülmektedir.

Ankara Kalesi
Ankara Kalesi

Atakule: Ankara’nın simgelerinden biri olarak kabul edilen Atakule şehrin ilk alışveriş merkezidir. Özellikle kule üzerinden görülen Ankara manzarası gerçekten büyüleyicidir.

Kocatepe Camii: Ankara’nın en büyük camileri arasında yer almaktadır. Tarihi bir yapı değildir fakat şehrin bir diğer önemli simgesidir.

Augustus Tapınağı: Hacı Bayram Mahallesi’nde yer alan yapı MÖ. 25 yılından sonra inşa edilmiş, çeşitli tadilat ve düzenlemelerle günümüze kadar ulaşmış şehrin en önemli tarihi yapılarından biridir.

Gençlik Parkı: Ankara’nın ünlü parklarından birisidir. Şehrin merkezinde bulunan park içerisinde gölet, yürüyüş yolları, lunapark, kafe ve restoran gibi birçok bölüm yer almaktadır.

Arslanhane Camii: Selçuklu döneminde yapılmış Ankara’nın en önemli tarihi yapılarından biridir.

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi: Şehirde yer alan önemli müzelerden birisidir. Müzen  in birinci bölümünde Cumhuriyet öncesi ressamların tabloları bulunmaktadır. Alt katı kurs olarak kullanılmakta ve üst katta Atatürk Lobisi ve konser salonu yer almaktadır.

7. Cadde: Bilinen adıyla Akşabat Caddesi, Ankara’nın en hareketli caddelerinden biridir. Cadde boyunca kafe restoran ve barlar bulunur.

Yorum yazın

BENZER YAZILAR