Ağva

Ağva ; İstanbul’dan Kaçış Noktası

Ağva İstanbul ve çevresindeki illere yakınlığıyla bilindiği için ve  size güzel bir hafta sonu rotası olması amacıyla Ağva gezi rehberini birlikte inceleyelim.Özellikle İstanbul ve çevresinde oturanlar için hafta sonu yaklaştığı zaman yakın mesafede bir yerlere kaçma fikri yavaştan insanı sarmaya başlar. Akla hemen yakın mesafede bulunan ve şehir gürültüsünden uzaklaşmak için tercih edebilecek yerler gelir. İşte Ağva, İstanbul’a yakınlığı ile bilinen ve günübirlik ya da hafta sonu tatili için tercih edilebilecek mükemmel yerlerin başında gelir.Ağva İstanbul’a yaklaşık 2-3 saat mesafede olması nedeniyle en çok tercih edilen yerlerden biri ve özellikle yaz aylarının hafta sonlarında yerel turistlerin akınına uğruyor. Doğa ile iç içe olmak ve şehir stresinden uzaklaşmak için bahar aylarında ve kış mevsiminde dahi gidebileceğiniz .

Ağva Nerede ?

Ağva, İstanbul’un Anadolu yakasında, Karadeniz kıyısına yakın Kuzey bölgedebulunuyor. Peki “Ağva nereye bağlı ?” hemen onu da belirtelim: İki nehir arasında bulunan Ağva, İstanbul’un Karadeniz kıyısında bulunan Şile ilçesinin bir beldesi olarak ön plana çıkıyor.

Ağva’da Gezilecek Yerler

1. Ağva Göksu Nehri

Şehrin batısından başlayarak Karadeniz’e dökülen Göksu nehri, büyüleyici sazlıkları ve yemyeşil bitki örtüsü ile kaplıdır. Göksu deresi sahilinin her iki tarafı konaklama ve günübirlik tesislerle çevrilidir. Karadeniz kıyısında 4.5 km’lik kumsalı olsa da burada denize girmek sakıncalıdır. Kış aylarında kuzey rüzgarlarının ve dalgaların etkisi altında kaldığı için nehir akıntılıdır.Göksu deresi son 15 yılda eko turizm ve butik turizmin yoğunlaştığı bir bölge olmuştur. Göksu Nehri Ağva  aktiviteleri için de elverişli olduğundan her geçen yıl ziyaretçi sayısı artmaktadır.

2. Ağva Yeşilçay Nehri

Ağva’nın doğusunda kalan Yeşilçay Nehri adını bitki örtüsünün suya yansıyan renginden almıştır. Göksu nehrine göre daha uzun olan Yeşilçay çevresinde de oteller ve restoranlar bulunmaktadır. Deniz bisikleti kiralayan tatilciler nehrin tadını daha iyi çıkarırlar.

3. Ağva Plajı ve Ağva Plajları

Yaz aylarında tercih edeceğiniz plajlar, oldukça temizdir. yaz aylarında yakın çevre illerden özellikle İstanbul’dan yoğun ilgi mevcuttur.

4. Ağva Koyları

Ağva koyları deyince ilk akla gelen koy tabiki Ağva Kilimli koyu olacaktır. Ağva Kilimli koyu, Ağva’nın doğusunda olan, araç ile rahatlıkla ulaşılan, taşlık plaja sahip bir koy. Kilimli koyunun çevresinde bulunan falezler ve kayalardan oluşan adacıklar, koya mükemmel bir ahenk katıyor.Ağva Kilimli koyuna ulaşmak için; Ağva merkezden kalkan tekne turlarına katılabilir ya da şahsi araçlarınızla ulaşabilirsiniz. Kilimli koyunun etrafında birkaç restaurant bulunuyor.

5. Ağva Yürüyüş Parkurları

Trekking aşığı iseniz Ağva tam size görebiçilmiş kaftan diyebiliriz. Ağva Kilimli Parkuru. Uzunluğu 5 km. olan Ağva Kilimli parkuru boyunca enfes Ağva plajı ve nehir manzaralarına şahit olabilirsiniz. Ayrıca yürüyüş parkuru boyunca birçok ağaç ve çiçek çeşidine hatta eski tarihlere dayanan birçok tarihi kalıntıya rastlamanız mümkündür.

6. Ağva Feneri

İstanbul Ağva beldesinde Ağva Yeşilçay nehrinin Karadeniz ile birleştiği yerde bulunan Ağva Feneri tam anlamıyla Ağva’nın sembolü olarak ön plana çıkıyor. Gün batımını izlemeyi unutmayın.

Yorum yazın

BENZER YAZILAR