Adana Yağ Camii

Adana Yağ Camii

Adana da bulunan Yağ Camii, Büyük Çarşı semtindeki eski belediye caddesi üzerinde bulunmakta ve bitişiğinde bulunan medrese ile bir külliye teşkil etmektedir. Daha önceleri kilise olan bu yapı daha sonradan camii ye çevrilmiş olup, eski adı ise eski camii dir. Evliya Çelebi seyahatnamsinde eski camii olarak geçsede bir zamanlar önüne yağ pazarının kurulması sebebiyle yağ camii adını almıştır.

Yapının 1501 yılında Ramazan oğlu Halil beyin emri ile camii ye çevrilip, 1501 yılından 57 yıl sonra ise Piri Paşa tarafından medrese yaptırıldığı ise, camii nin hemen bitişiğinde yer alan medresenin kapısında üzerindeki kitabeden okunmaktadır. Camii nin minaresinin inşası ise eskiden kilise olan yapının camii ye çevrilişinden yirmi dört yıl sonrasına 1525 yılına denk gelmektedir.

Camii nin planı enine dikdörtgen şeklindedir. Camii nin avluya giriş kapısı ise ayrı bir güzellik taşımaktadır. Giriş kapısının abidevi yapısı, camii nin mütevazi mimari yapısı ile tezat oluşturmaktadır. Yağ camii nin bitişiğinde bulunan medresenin bölümlerinin en ilgi çekici kısmı ise kare planlı olan üzeri kubbeli dershanesidir. Saçaklarının dönemin ahşap işçiliğini göstermesi bakımından oldukça önemlidir. Medresenin diğer tüm hücreleri ise beşik tonozlorlar ile örtülmüştür. Son yıllar içerisinde yapılmış olan değişimlerle medresenin doğu kanadında yer almakta olan, avluya açılan odaları dış cepheye açık dükkanlar sırası haline getirilmiştir.

1 yorum

    default avatar
    Barış 9 Mayıs, 2019 Cevapla

    Gitmek istiyorum buraya

Yorum yazın

BENZER YAZILAR