Abant Gölü

Abant Göl Gezisi

Bolu’nun Mudurnu ilçesine yakın bir alanda konumlanan Abant, simgesi haline gelen gölü nedeniyle halk arasında Abant Gölü olarak anılıyor. Bir doğa harikası olarak nitelendirebileceğimiz bu bölgede dikkat çeken yalnızca 125 hektarlık bir alanda yer alan göl değil; birbirinden ilginç şelaleler, yaylalar, parklar ve travertenler ile Abant, tam anlamıyla göz alıcı bir doğayı kucaklıyor.

Abant Gölü’nde Ne Yapılır ?

Hafta sonu geldiyse , hafta sonu bir yerlere kaçmak istiyorsanız özellikle de mevsim sonbahar ise ilk adresiniz Abant Gölü olmalı. Abant Gölü’nde güne erken başlayın ki günü yakalayın. Biz sabah 7:30 da güne başladık Abant Gölü’nün serin havasını içimize çekip Abant Çamlık Restaurant da soluğu aldık. Serpme kahvaltısı manzara eşliğinde önce gözünüzü sonra midenizi doyuruyor. Kahvaltıdan sonra Abant Gölü’nün etrafında bir tur attık . Göl tam o harfi şeklinde başladığınız noktaya turu bitirdiğinizde tekrardan geliyorsunuz. yürüyüşe başladığınızda nefes almaya başladığınız da ciğerlerinize kadar temiz havayı hissedeceksiniz. yürüyüşe başladığınız da ilk molanızı karavanlarında park alanı olan meydan da organik ürün satan teyzelerden ıhlamur, tarhana, adaçayı,el örgüsü şapkalar atkılar , süs eşyaları temin edebilirsiniz. hem de teyzelerimize katkı sağlamış olursunuz. konuştukça onların samimiyeti içinizi ısıtır. yürüyüşe devam ederken faytonları göreceksiniz. Abant Gölü etrafında yarım tur 40 TL tam tur 80 TL diyorlar. biz faytona binmeyi tercih etmedik. yürümeye devam ettik. 2. yürüyüş molamız ise gölün içerisinde  olan restaurant da bir kahve molası verdik. açık konuşmak gerekirse self servis olan bu restaurant sadece manzarası için tercih edilir kahve molası vermek istemez iseniz mola durağınız olarak saymayın derim. siz yürüyüşünüzün ilk turunu bitirdiğinizde göreceksiniz ki otellerin den geç çıkan gezginciler güne yeni başlamış ve güneşin en güzel halini kaçırmış oluyorlar.siz kendinize yeni rota belirlenken Abant Gölü’ne girişte gişe kuyruğu dağların sonuna doğru uzayıp gidiyor.

Abant Gölü Oteller ve Konaklama Bilgileri

Eğer plan yapmadan çıkarsanız bu mevsimde özellikle Abant Gölü’nün dağ yolundan başlayan Abant Gölü’nün içinde ki oteller dahil dolu olabilir ve yer bulamayabilirsiniz. otelde kalacaksanız ve tur olmadan gidecekseniz mutlaka rezervasyon yaptırmanızı öneririm. Kamp yapacaksanız Abant Gölü’nün içerisinde kamp alanı mevcut. Bu mevsim de karavanınız  ,konforlu bir arabanız ve çadırınız yok ise hatta bolu merkezde ki oteller bile dolu olabiliyor .

Abant Gölü Hakkında Notlar

hava her daim soğuk olduğu için kat kat giyinmeyi ve kalın giyinmeyi unutmayın. Abant Gölü öyle keyifli ki hem güneş gözlüğü hem de şapka takıyorsunuz.hem içinizi ısıtıyor hem de serin havası ile sizi ve nefesinizi tazeliyor. Her daim kar görüp kış özleminizi giderebilirsiniz.

2 yorum

  default avatar
  Barış 3 Mayıs, 2019 Cevapla

  Herkesin kesinle gitmesi gereken kafa dinlemelik bir mekan. Kesinlikle bende tavsiye ederim

  default avatar
  hakan63 7 Mayıs, 2019 Cevapla

  harika bir yer abant gölü görülmesi kesin olan bir yerdir huzur oksijen her şeyin doğa ile kaynaştığı yer

Yorum yazın

BENZER YAZILAR

Şirince Köyü

Şirince Yeşil zeytinliklerin, mis kokulu meyve ağaçlarının çevrelediği tepelerin ardındaki Şirince, İzmir‘in en popüler köylerinden. Meyve aromalı şarapları, meşhur…

24 Ekim 2018